Höstens Moderna 563

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
14SVEN WESTMAN, Signerad Sven R. Westman. Olja på duk.Rätt titel: "Franskt landskap, St. Paul. AM."
128OLLE BONNIÉR, olja på duk uppklistrad på pannå. Signerad O Bonnier och daterad -55.Teknik: Duk uppklistrad på pannå.
179Salvador Dalí, "LE CABINET ANTROPOMORPHIQUE".Certifikat utfärdat av Jordi Pesarrodonda, Mibrosa, Barcelona, daterat 27 juli 2007, medförljer.
183Arthur Boyd, "Narcissus Reflected".Omfattas inte av följerätt (d)
202Victor Vasarely, "Ion - 11".Ej signerad och daterad a tergo. På etikett a tergo daterad 1964.
212Theo Tobiasse, "Le festin de la Reine Esther".Blandteknik på papper uppfäst på papp-pannå.
234Marc Chagall, "Le coq sur Paris".Upper edge of sheet trimmed (circa 10 mm). /Bladets övre kant beskuren (ca 10 mm).
257Friedensreich Hundertwasser, "Look at it on a rainy day (The Regentag portfolio)".Time staining (not under the area covered by mat). Mounted with tape alongside upper edge of sheets on verso. /Gulnade (ej i marginalerna under passepartout). Monterade med tejp längs bladens övre kant a tergo.
329JOSEF FRANK, bokhylla, Firma Svenskt Tenn. Variant av modell 2225.Tre lösa hyllplan finns, ej i bild.
349JOSEF FRANK, fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn, modell 336.Klädd i sammet från Designer Guild. English; Fabric from Designers Guild.
364JOSEF FRANK, soffa. Firma Svenskt Tenn, modell 703.Två lösa kuddar medföljer.
391OKÄND FORMGIVARE, bordsarmatur, jugend, Böhlmarks.Böhlmark
411OSCAR NILSSON, tillskriven, byrå, Mobilia, Malmö 1930-tal.Två nycklar medföljer.
426PEDER CLASON, akvarell.Omfattas av följerätt (d)
428ANSGAR ALMQUIST, skulptur.Omfattas av följerätt (d)
432OTAR HÖKERBERG, tillskriven, taburett, Sverige 1920-tal.Ytan restaurerad/The surface restored.
459IVAR ÅLENIUS BJÖRK, vaser, 2 st, Ystad Metall 1920-30-tal.Formgivare Ivar Ålenius Björk.
488GEORG JENSEN, bestickuppsättning, 173 delar, "Liljekonvalj", Köpenhamn 1928-77.Totalt antal delar 173. 2 olika stora serveringsskedar ingår ej 3.
517Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, bestickuppsättning 84 delar, Lund 1969-70.12 matknivar, 12 matgafflar.
526PRINS EUGEN, fat, C G Hallberg, Stockholm 1918.Omfattas av följerätt (d)
538OLLE OHLSSON, "Andrées luftfärd", Stockholm 1985, sterling,Obs verkets titel: "Andrées luftfärd"/The correct title: "Andrées Aerial Journey.
547Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, manschettknappar, 1 par, Lund 1940, sterling.Ändrat utrop 3500-4000/Change of Estimate 3500-4000sek.
548Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, manschettknappar, 1 par, Lund 1963, sterling.Omfattas av följerätt (d)
558Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, ring, Lund 1942, 18k.Omfattas av följerätt (d)
567Kristian Nilsson, KRISTIAN NILSSON, armring, Stockholm, 1972. 18k.Graverade initialer vid gångjärnet/ Engraved initials at the hinge.
632KJELL ENGMAN, skulptur "Machoflyer", Kosta.Gjuten.
656VAS, Gianni Versace, Venini Murano 1998.Ingen följerätt
708STIG LINDBERG, fat, Gustavsberg Studio 1940-50-tal.Droit de suite tillkommer.
733ERIK & INGRID TRILLER, vas, Tobo.Omfattas av följerätt (d)
735TYRA LUNDGREN, fågel.Nagg / English; chip.
754JOSEF LORENZL, figurin, Goldscheider, Wien.Även inpressad signering Lorenzel på sockeln baksidan underglasyren. English; also signed Lorenzel on the back of the base.
776KUDDAR, ett par. "Knoppen". Gobelängteknik. 34 x 47 cm vardera. Signerade MMF.Omfattas av följerätt (d)
785MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 309 x 253 cm. Signerad AB MMF BN.en kortsida med obetydlig skada
792MATTA. "Park röd, Korsnäs". Gobelängteknik. 284 x 224,5 cm. Signerad AB MMF BN.Omfattas av följerätt (d). Ett hörn med liten skada
793MATTA. "Paula, gul". Gobelängteknik. 323,5 x 277 cm. Signerad AB MMF BN.Omfattas av följerätt (d)
797MATTA. Reliefflossa. 220,5 x 114,5 cm. Vävd av Viola Carlberg på Kalmar Läns Hemslöjd omkring 1950.220,5 x 114,5 cm.
799MATTA. Reliefflossa. 226 x 178,5 cm. Signerad Brita Grahn. Sverige omkring 1950.Omfattas av följerätt (d)
812MATTA. Rölakan. 400 x 303,5 cm. Signerad Brita Grahn.Omfattas av följerätt (d)
820MATTA. "Timmerstockar". Rölakan. 307,5 x 198 cm. Signerad JJ (Judith Johansson).Omfattas av följerätt (d)
832VÄVD TAPET. "Skutor, röd". Gobelängvariant. 134 x 97 cm. Signerad AB MMF MR.obetydlig skada
834VÄVD TAPET. "Agerande och åskådare". Gobelängvariant. 197 x 298,5 cm. Signerad AB MMF KM.Omfattas av följerätt (d)

Utdragna föremål

Nr.
17
41
50A
57
65
158B
161
173
177
211A
252
260
296
553
576
639
730
751

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.