Nr. | Föremål | Klubbat pris |
408 | Pastorala landskap med figurstaffage. | 42 000 SEK |
409 | Jacob Willemsz. De Wet Hans efterföljd, Scener ur Esters bok. | 39 000 SEK |
410 | Jean Baptiste Saive dä Tillskriven, Grönsaksmånglerskan. | 260 000 SEK |
411 | Nymf lekande med en liten faun i ett berglandskap. | 215 000 SEK |
412 | Abraham van Cuylenborch Hans krets, Grottlandskap med antika statyer och nakna nymfer. | Återrop |
413 | Leandro Bassano Tillskriven, Italiensk ädling med svart hatt, violett klädnad med en svart jacka med vänstra handen vilande på ett svärdsfäste. | Återrop |
414 | Carle van Loo Tillskriven, Sittande manlig modell, helfigur. | 30 000 SEK |
415 | Gabriele Bella Tillskriven, Canal Crande med Rialtobron sedd från söder. | 46 000 SEK |
416 | Maria, Jesusbarnet, Johannes Döparen och Petrus. | Återrop |
417 | Jacob Jordaens Hans krets, Baccanal. | 62 000 SEK |
418 | Capriccio. | Återrop |
420 | CORNELIS DUSART. Olja på pannå. | Återrop |
421 | Willem van Mieris Hans efterföljd, Vertumnus och Pomona. | 24 000 SEK |
422 | Jan Wijnants Tillskriven, Dynlandskap med fiskare. | 15 000 SEK |
422A | Mytologisk figurscen. | 17 000 SEK |
423 | Kvinna som vestal, möjligen madame de Victoire. | 36 000 SEK |
424 | Abraham Janssens Hans efterföljd, Madonnan med barnet. | 24 000 SEK |
425 | Frans Snyders Hans art, I kött, fisk och grönsaksståndet. | Återrop |
426 | Abraham Janssens Hans efterföljd, Sta Helena. | 31 000 SEK |
427 | Peter Lely (Pieter van der Faes) Hans krets, Gosse med romersk dräkt i landskap. | 20 000 SEK |
428 | Rebecka vid brunnen. | 60 000 SEK |
429 | Johann Georg Böhm Tillskriven, Tysk-romerska kejsarinnan Elisabeth Christina. | 42 000 SEK |
430 | Leandro Bassano Hans krets, Noaks ark. | Återrop |
431 | Giovanni Paolo Panini Hans krets, Ruinlandskap med figurstaffage. | 42 000 SEK |
431A | Antonio Ponce Hans krets, Blomsterstilleben i flätad korg. | 25 000 SEK |
432 | Paul de Vos Tillskriven, Hundar anfallande rävar. | 110 000 SEK |
433 | Pieter Neffs, Katedralsinteriör med figurer. | Återrop |
434 | Sydländskt landskap med vandrande figurer. | Återrop |
435 | JOOST CORNELISZ DROOCHSLOOT, olja på pannå, signerad och daterad 1674. | Återrop |
436 | FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad. | Återrop |
437 | Pieta. | Återrop |
438 | Amor och Psyke. | 54 000 SEK |
439 | Andries Pauli dy, Kvinna i tankar. | Återrop |
440 | Vilande Diana. | Återrop |
440A | Bartolomeo Manfredi Hans krets, Muciserande sällskap. | 215 000 SEK |
441 | Charles Grandon, Jacob och Rebecka vid brunnen. | 19 000 SEK |
441A | Goris de Coxie, Vidsträckt landskap med herde och kreatur. | Återrop |
442 | Giovanni Lanfranco Hans krets, Vädjan. | Återrop |
443 | Antonio Bellucci Hans krets, Susanna och gubbarna. | Återrop |
443A | Maria Magdalena. | 13 000 SEK |
444 | George Morland, Landskap med rastande sällskap. | Återrop |
445 | Theodore Gudin, Fartyg vid kusten. | 25 000 SEK |
446 | John Vivian Tillskrivna, Venetianska vedutor. | 32 000 SEK |
447 | Elias Brenner Tillskriven, Herkules val mellan Dygden och Lastbarheten. | 40 000 SEK |
448 | Carl Petter Hilleström, Landskap med herdinna och getter vid bro. | 13 000 SEK |
449 | Fritz von Dardel Tillskriven, "Söndags Afton den 25 Marts". | 4 500 SEK |
450 | Jonas Carl Linnerhielm Tillskriven, Figurstaffage vid Ekolsunds slott. | 8 500 SEK |
451 | Jonas Carl Linnerhielm, Landskap med fiskare vid en flod. | 3 000 SEK |
452 | Elias Martin, Pojkar som vattnar hästar. | Återrop |
453 | Johan Tobias Sergel, "Det betlehemitiska barnamordet". | 20 000 SEK |
454 | Martin Rudolf Heland Tillskriven, Vy av Forsmarks bruk ifrån den engelska parken, i förgrunden herrskap spelande fjäderboll. | 12 000 SEK |
454A | Lelio Orsi, Leda och svanen. | 1 250 000 SEK |
455 | Johan Tobias Sergel, Studie till ett fundament. | 8 000 SEK |
456 | Johan Tobias Sergel, Promenerande man med käpp (sannolikt konstnären Louis Jean Desprez). | 4 000 SEK |
457 | Johan Tobias Sergel, Putti. | 10 000 SEK |
458 | Fredric Westin, Titelblad till Magnus Lehnbergs predikningar. | Återrop |
459 | Domenico Bossi, "Carolina Susanna Oxelgren" (1773-1802). | 68 000 SEK |
460 | Salomon Hofling, Man i blå justacorps. | 2 800 SEK |
461 | Carl Viertel, Man med kraschan. | 5 200 SEK |
462 | Egron Lundgren, "Från en tjurfäktning i Spanien". | 6 000 SEK |
463 | Egron Lundgren, Indisk flicka. | 9 000 SEK |
464 | Egron Lundgren, Dansande italiensk flicka. | 4 600 SEK |
465 | Egron Lundgren, Dispyten, elegant rokokosällskap kring ett bord utövande sällskapsspel. | Återrop |
466 | Vy från Sydostasien, möjligen Indonesien. | 10 000 SEK |
467 | Nicolai Abildgaard, Kirke sörjer Odysseus avresa. | 6 000 SEK |
468 | Donato Creti Tillskriven, Bebådelsen. | 6 300 SEK |
469 | OKÄND KONSTNÄR, kritteckning på papper. Holländsk skola, 1600-tal. | Återrop |
470 | GERRIT DOU, tillskriven. Kritteckning, otydligt signerad. | Återrop |
471 | Sankt Antonius av Padua. | 12 000 SEK |
472 | Studier av två kvinnliga figurer, studie av kvinnlig figur med en korg verso. | Återrop |
473 | Studier av lejon. | Återrop |
474 | Benjamin Patersson, "Le pont de Wasili-Ostrow avec les environs". | 76 000 SEK |
475 | Fredric Westin Efter, "Karl XIV Johan Sveriges och Norriges Konung". | 23 000 SEK |
476 | Frederick de Wit, "Nova Orbis Tabula In Lucem Edita, A.F.de Wit". | 27 000 SEK |
477 | Johann Baptist Homann, Accurate Carte der Upländischen Scheren mit der Situation und gegend umh die königl Schwedische Haupt und Residentz... | 8 500 SEK |
479 | Johannes van Keulen, "Paskaart voor een gedeelte der Oost Zee beginnende van Schenkkenes tot aan Stokholm". | 10 000 SEK |
480 | Birgitta Birgersdotter (heliga Birgitta), ONUS MUNDI EX REVELATIONIBUS S. BIRGITTAE A JOHANNES TORTSCH COMPILATUM [Part one (of 2) only]. | 15 000 SEK |
481 | Erik Dahlbergh, SUECIA ANTIQUA ET HODIERNA. 1-3 in two vols. | 84 000 SEK |
481A | JAN VAN GOOL. DE NIEUWE SCHOUBURG DER NEDERLANTSCHE KUNSTSCHILDERS EN SCHILDERESSEN:. | Återrop |
481B | Birgitta Birgersdotter (heliga Birgitta), REVELATIONES S. BIRGITTAE, OLIM À CARD. TURRECREMATA RECOGNITÆ ... | 6 000 SEK |
481C | EMANUEL SWEDENBORG 1688-1772. OPERA PHILOSOPHICA ET MINERALIA. 1-3, Dresden och Leipzig 1734. | 12 000 SEK |
482 | MÄSTERSTYCKE, av Carl Flygare, mästare i Jönköping 8 juli 1809. Sengustavianskt. | 30 000 SEK |
483 | SKRIVSKÅP. England, 1700-talets första hälft. Queen Anne. | 32 000 SEK |
484 | SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft Rokoko. | 72 000 SEK |
485 | HÖRNSKÅP, av Martin Ohneberg (verksam i Paris 1773). Louis XVI. | 32 000 SEK |
486 | SEKRETÄR. Tyskland 1700-tal. | 15 000 SEK |
487 | RULLKLAFFSEKRETÄR. Tyskland, 1700-talets slut. | 24 000 SEK |
488 | SEKRETÄR, av Carl Diedrik Fick (mästare i Stockholm 1776-1806). Sengustaviansk. | 52 000 SEK |
489 | SKRIVBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut. | 23 000 SEK |
490 | SKRIVBORD, av Daniel Sehfbom (mästare i Stockholm 1800-1837). Karl Johan. | 25 000 SEK |
491 | SKRIVBORD. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire. | 10 500 SEK |
492 | SKRIVBORD, av C. K. Edberg (mästare i Stockholm 1843-96). Nyrenässans. | 52 000 SEK |
493 | BYRÅ MED UPPSATS. Fredrik I:s tid. Senbarock. | 19 000 SEK |
494 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets förra del. Régence. | 45 000 SEK |
495 | BYRÅ. Frankrike, 1700/1800-tal. Régencestil. | 60 000 SEK |
496 | BYRÅ av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko. | 310 000 SEK |
497 | BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko. | 110 000 SEK |
498 | BYRÅ. Tillskriven Johan Jacob Eisenbletter (ebenist i Stockholm ca 1760). Rokoko. | 50 000 SEK |
499 | BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Jacob Sjölins art. Rokoko. | 36 000 SEK |
500 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 45 000 SEK |