Fanerad med jakaranda och fruktträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Samkomponerad fasad med rik beslagsornamentik. Längd 110, bredd 52, höjd 80 cm. Nyckel och två lösa lås medföljer.
Fanerskador, fanerlagningar, ställvis maskstungen, bakstycke med smärre kompletteringar.