Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
61. Johan Ericson, "Marstrands kaj vid södra inloppet".
61. Johan Ericson, "Marstrands kaj vid södra inloppet".
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
583. SPEGEL. Senbarock, 1700-talets första hälft.
583. SPEGEL. Senbarock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
316. Lorens Pasch d y, "Eva Katarina Swedenstierna" (1759-1836).
316. Lorens Pasch d y, "Eva Katarina Swedenstierna" (1759-1836).
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
585. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
585. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
572. STOLAR, fem stycken. Gustavianska, 1700-talets slut.
572. STOLAR, fem stycken. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1391. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin.
1391. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
121. Elsa Beskow, I djungeln.
121. Elsa Beskow, I djungeln.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
124. ELSA BESKOW. Akvarell och tusch. Ej sign.
124. ELSA BESKOW. Akvarell och tusch. Ej sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
424. Abraham Janssens Hans efterföljd, Madonnan med barnet.
424. Abraham Janssens Hans efterföljd, Madonnan med barnet.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
249. SEMIANTIK ISFAHAN. 395,5 x 273,5 cm.
249. SEMIANTIK ISFAHAN. 395,5 x 273,5 cm.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1204. ARMBANDSUR, Raymond Weil, automatisk, 2000-tal.
1204. ARMBANDSUR, Raymond Weil, automatisk, 2000-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
64. Olof Thunman, Bränningar vid kusten.
64. Olof Thunman, Bränningar vid kusten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
223. Carl Hilgers, Holländsk vintermarknad på frusen sjö.
223. Carl Hilgers, Holländsk vintermarknad på frusen sjö.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
476. Frederick de Wit, "Nova Orbis Tabula In Lucem Edita, A.F.de Wit".
476. Frederick de Wit, "Nova Orbis Tabula In Lucem Edita, A.F.de Wit".
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
829. KÅSA, förmodligen av Pjotr Loskutov, Moskva 1896-1908.
829. KÅSA, förmodligen av Pjotr Loskutov, Moskva 1896-1908.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
830. KÅSA, förmodlingen av Pjotr Loskutov, Moskva 1896-1908.
830. KÅSA, förmodlingen av Pjotr Loskutov, Moskva 1896-1908.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
414. Carle van Loo Tillskriven, Sittande manlig modell, helfigur.
414. Carle van Loo Tillskriven, Sittande manlig modell, helfigur.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
515. BORD. Gustavianskt, 1700-talets slut. Anders Lundelius art.
515. BORD. Gustavianskt, 1700-talets slut. Anders Lundelius art.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
555. KARMSTOLAR, ett par, rokoko. Sverige, 1700-talets andra hälft.
555. KARMSTOLAR, ett par, rokoko. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
33. Olle Hjortzberg, Stilleben med lövkoja.
33. Olle Hjortzberg, Stilleben med lövkoja.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
568. STOLAR, fyra stycken, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
568. STOLAR, fyra stycken, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
172. Jussi Mäntynen, "Lohona med ungar".
172. Jussi Mäntynen, "Lohona med ungar".
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
716. POKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-talets första hälft.
716. POKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
298. SEMIANTIK TÄBRIS. 397 x 288,5 cm.
298. SEMIANTIK TÄBRIS. 397 x 288,5 cm.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
406. Gottfried Kneller Hans krets, Porträtt av pojke i landskap.
406. Gottfried Kneller Hans krets, Porträtt av pojke i landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
173. Max Esser, Utter.
173. Max Esser, Utter.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
199. Anton Melbye, Fartyg på öppet hav.
199. Anton Melbye, Fartyg på öppet hav.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
605. LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-tal. Rokoko.
605. LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-tal. Rokoko.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1154. RING, två gammalslipade diamanter, vardera ca 0.90 ct, samt två mindre.
1154. RING, två gammalslipade diamanter, vardera ca 0.90 ct, samt två mindre.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
426. Abraham Janssens Hans efterföljd, Sta Helena.
426. Abraham Janssens Hans efterföljd, Sta Helena.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1027. RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. 3.61 ct.
1027. RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. 3.61 ct.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
879. GRÄDDSNÄCKA, av Jacob Lampa, Stockholm 1759. Rokoko.
879. GRÄDDSNÄCKA, av Jacob Lampa, Stockholm 1759. Rokoko.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
152. Anders Zorn, "Zorn och hans hustru".
152. Anders Zorn, "Zorn och hans hustru".
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1145. RING, briljantslipad diamant, ca 1.05 ct.
1145. RING, briljantslipad diamant, ca 1.05 ct.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
664. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut.  Louis XVI.
664. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
387. Jan Vonck Hans krets, Stilleben med kramsfåglar och frukter.
387. Jan Vonck Hans krets, Stilleben med kramsfåglar och frukter.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
8. Frans Wilhelm Odelmark, Norrlandsgatan.
8. Frans Wilhelm Odelmark, Norrlandsgatan.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
594. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
594. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
176. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
176. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
652. BORDSUR, av Robert Markham. England, 1700-tal.
652. BORDSUR, av Robert Markham. England, 1700-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
653. LYKTUR, av Thomas Loomes. England, 1600-talets mitt.
653. LYKTUR, av Thomas Loomes. England, 1600-talets mitt.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
394. Den botfärdiga Magdalena.
394. Den botfärdiga Magdalena.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
884. SOCKERSKRIN, av Arvid Floberg, Stockholm 1795. Gustavianskt.
884. SOCKERSKRIN, av Arvid Floberg, Stockholm 1795. Gustavianskt.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
724. GLASSERVIS, 94 delar. Kosta "Junior", 1900-tal.
724. GLASSERVIS, 94 delar. Kosta "Junior", 1900-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
764. TALLRIKAR, 14 stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
764. TALLRIKAR, 14 stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
768. GLACIERER, ett par samt BRICKA, porslin. Berlin, 1700-tal.
768. GLACIERER, ett par samt BRICKA, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
792. SERVIS, 97 delar, porslin. "Musselmalet", Kungl. Dansk, 1900-tal.
792. SERVIS, 97 delar, porslin. "Musselmalet", Kungl. Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1203. ARMBANDSUR, IWC, Schaffhausen, automatisk, 1980-tal.
1203. ARMBANDSUR, IWC, Schaffhausen, automatisk, 1980-tal.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
609. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk omkring år 1800.
609. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk omkring år 1800.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
812. POKAL med lock, icke identifierad mästare Moskva 1745.
812. POKAL med lock, icke identifierad mästare Moskva 1745.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1305. SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
1305. SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
97. Gustaf Fjaestad, Vinterlandskap med solbelyst tall.
97. Gustaf Fjaestad, Vinterlandskap med solbelyst tall.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
165. Carl Milles, "Carl Wilhelm Scheele".
165. Carl Milles, "Carl Wilhelm Scheele".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
143. John Bauer, "Gråråttorna på Glimmingehus".
143. John Bauer, "Gråråttorna på Glimmingehus".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1296. GRÖN TARA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
1296. GRÖN TARA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1172. ARMBAND, smaragder med briljantslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct.
1172. ARMBAND, smaragder med briljantslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
975. RING, gammalslipad diamant, ca 1.50 ct, med smådiamanter på sidorna.
975. RING, gammalslipad diamant, ca 1.50 ct, med smådiamanter på sidorna.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1051. RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. 3.40 cts.
1051. RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. 3.40 cts.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1153. COLLIER, platina med briljantslipade diamanter, tot. 0.56 ct.
1153. COLLIER, platina med briljantslipade diamanter, tot. 0.56 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
160. Per Hasselberg, Gerda Hagborg.
160. Per Hasselberg, Gerda Hagborg.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
894. LJUSSTAKAR, ett par, av Nils Tornberg, Linköping 1812.
894. LJUSSTAKAR, ett par, av Nils Tornberg, Linköping 1812.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
39. Prins Eugen, Sommarlandskap från Tyresö.
39. Prins Eugen, Sommarlandskap från Tyresö.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1043. RING, briliantslipad diamant, ca 1 ct.
1043. RING, briliantslipad diamant, ca 1 ct.
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1059. ÖRHÄNGEN, turkoser med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.70 ct.
1059. ÖRHÄNGEN, turkoser med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.70 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
103. Ernst Josephson, "Engelbrekt".
103. Ernst Josephson, "Engelbrekt".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
565. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
565. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
696. BORDSUPPSATS. Empire, 1800-talets början.
696. BORDSUPPSATS. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1252. FIGURIN, glaserat lergods. Tang dynastin (618-907).
1252. FIGURIN, glaserat lergods. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
332. Carl Fredrik von Breda, Evangelisterna Matteus och Lukas.
332. Carl Fredrik von Breda, Evangelisterna Matteus och Lukas.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
63. Johan Ericson, Pansarfartyg på redden, Marstrand.
63. Johan Ericson, Pansarfartyg på redden, Marstrand.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
431A. Antonio Ponce Hans krets, Blomsterstilleben i flätad korg.
431A. Antonio Ponce Hans krets, Blomsterstilleben i flätad korg.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
529. MATBORD. England, omkring år 1800 och senare.
529. MATBORD. England, omkring år 1800 och senare.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1168. HÄNGE, droppslipad smaragd, ca 1.70 ct.
1168. HÄNGE, droppslipad smaragd, ca 1.70 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
539. BORD. Barock, 1700- talets första hälft.
539. BORD. Barock, 1700- talets första hälft.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
313. David Klöcker Ehrenstrahl, "Anna Ursula Scheffer" (1660-).
313. David Klöcker Ehrenstrahl, "Anna Ursula Scheffer" (1660-).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
675. BORDSUR. Frankrike, omkring år 1700. Louis XIV.
675. BORDSUR. Frankrike, omkring år 1700. Louis XIV.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
229. Ralph Hedley, Läsande kvinna.
229. Ralph Hedley, Läsande kvinna.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1376. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1376. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
770. FAT, porslin. Berlin, 1700-tal.
770. FAT, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
299. SEMIANTIK TÄBRIS. 387,5 x 284 cm.
299. SEMIANTIK TÄBRIS. 387,5 x 284 cm.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK