Evangelisterna Matteus och Lukas
Ett par. Signerade C F v Breda pinxit och daterade 1784 respektive 1785. Duk, runda, vardera 49 x 49 cm. Samtida förgyllda och bronserade ramar.
Nils Fredrik Sander, "Minne af Carl Fredrik von Breda", 1896, troligen identiska med arbeten upptagna i förteckningen, kat nr 492, sid 290. ("De fyra evangelisterna, kopia efter van Dyk").