Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
652. BORDSUR, av Robert Markham. England, 1700-tal.
652. BORDSUR, av Robert Markham. England, 1700-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
649. BORDSUR, av Wolffgand Günter. Gedau, 1600-talets slut.
649. BORDSUR, av Wolffgand Günter. Gedau, 1600-talets slut.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
675. BORDSUR. Frankrike, omkring år 1700. Louis XIV.
675. BORDSUR. Frankrike, omkring år 1700. Louis XIV.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
676. BORDSUR. Tyskland, 1600-tal.
676. BORDSUR. Tyskland, 1600-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
702. BRASGALLER. Frankrike, 1800 talets början. Empire.
702. BRASGALLER. Frankrike, 1800 talets början. Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1326. BRICKA, cloisonné. Sen Qing dynasti.
1326. BRICKA, cloisonné. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
769. BRICKA, porslin. Berlin, 1700-tal.
769. BRICKA, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
234. BRODERAD TAVLA, siden. 25 x 43 cm. Sverige omkring 1800.
234. BRODERAD TAVLA, siden. 25 x 43 cm. Sverige omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
239. BRODERI OCH BEMÅLNING. Kina 1800-tal. 210 x 48 cm.
239. BRODERI OCH BEMÅLNING. Kina 1800-tal. 210 x 48 cm.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
98. BROR LINDH, olja på duk uppklistrad på pannå. Sign.
98. BROR LINDH, olja på duk uppklistrad på pannå. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1090. BROSCH, ametist med rosenslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct. Ca 1905.
1090. BROSCH, ametist med rosenslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct. Ca 1905.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1148. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 3 ct. Dahlgren, Malmö 1944.
1148. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 3 ct. Dahlgren, Malmö 1944.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
960. BROSCH, blå safirer med antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct. 1880-tal.
960. BROSCH, blå safirer med antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct. 1880-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1157. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct.
1157. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
994. BROSCH, emaljarbete med rosenslipade diamanter och orientalisk pärla. Ca 1900.
994. BROSCH, emaljarbete med rosenslipade diamanter och orientalisk pärla. Ca 1900.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
953. BROSCH, snäckskalskamé med guldbård, 1800-talets andra hälft.
953. BROSCH, snäckskalskamé med guldbård, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
923. BRÄNNVINSSKÅL, av Christoffer Bauman, Hudviksvall 1794.
923. BRÄNNVINSSKÅL, av Christoffer Bauman, Hudviksvall 1794.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1299. BUDDHA, brons. Thailand, 1700-tal.
1299. BUDDHA, brons. Thailand, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
493. BYRÅ MED UPPSATS. Fredrik I:s tid. Senbarock.
493. BYRÅ MED UPPSATS. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
496. BYRÅ av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
496. BYRÅ av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
Klubbat pris 
310 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
497. BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
497. BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
505. BYRÅ, tillskriven Jonas Hultsten. Gustaviansk, 1700-talets slut.
505. BYRÅ, tillskriven Jonas Hultsten. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
495. BYRÅ. Frankrike, 1700/1800-tal. Régencestil.
495. BYRÅ. Frankrike, 1700/1800-tal. Régencestil.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
506. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
506. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
507. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
507. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
500. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
500. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
501. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
501. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
494. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets förra del. Régence.
494. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets förra del. Régence.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
504. BYRÅ. Stockhomsarbete, 1700-talets slut. Gustaviansk.
504. BYRÅ. Stockhomsarbete, 1700-talets slut. Gustaviansk.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
440A. Bartolomeo Manfredi Hans krets, Muciserande sällskap.
440A. Bartolomeo Manfredi Hans krets, Muciserande sällskap.
Klubbat pris 
215 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
361. Bengt Nordenberg, "På Orgelläktaren".
361. Bengt Nordenberg, "På Orgelläktaren".
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
362. Bengt Nordenberg, Allmogeinteriör.
362. Bengt Nordenberg, Allmogeinteriör.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
474. Benjamin Patersson, "Le pont de Wasili-Ostrow avec les environs".
474. Benjamin Patersson, "Le pont de Wasili-Ostrow avec les environs".
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
401. Blomsterstilleben.
401. Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
142. Bror Gustaf Hillgren, Adam och Eva.
142. Bror Gustaf Hillgren, Adam och Eva.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
23. Bruno Liljefors, "Anna".
23. Bruno Liljefors, "Anna".
Klubbat pris 
2 500 000 SEK
Utropspris
2 500 000 - 3 000 000 SEK
88. Bruno Liljefors, Ejdrar på skär.
88. Bruno Liljefors, Ejdrar på skär.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
89. Bruno Liljefors, Fällande tranor.
89. Bruno Liljefors, Fällande tranor.
Klubbat pris 
185 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
132. Bruno Liljefors, Hare i vinterlandskap.
132. Bruno Liljefors, Hare i vinterlandskap.
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
171. Bruno Liljefors, Hund med byte.
171. Bruno Liljefors, Hund med byte.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
109A. Bruno Liljefors, Morkulla i skymning.
109A. Bruno Liljefors, Morkulla i skymning.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
133. Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
133. Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
107. Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
107. Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
87. Bruno Liljefors, Räv och gräsand.
87. Bruno Liljefors, Räv och gräsand.
Klubbat pris 
195 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
86. Bruno Liljefors, Skogslandskap med räv och jakthundar.
86. Bruno Liljefors, Skogslandskap med räv och jakthundar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
130. Bruno Liljefors, Tjäderlek i gryningsljus.
130. Bruno Liljefors, Tjäderlek i gryningsljus.
Klubbat pris 
175 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
106. Bruno Liljefors, Två rävar i vinterlandskap.
106. Bruno Liljefors, Två rävar i vinterlandskap.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
108. Bruno Liljefors, Vinterhare vid gärdesgård.
108. Bruno Liljefors, Vinterhare vid gärdesgård.
Klubbat pris 
170 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
875. BÄGARE med LOCK, av Christopher Dey, Riga (verksam 1729-1748(1759)).
875. BÄGARE med LOCK, av Christopher Dey, Riga (verksam 1729-1748(1759)).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
921. BÄGARE, av Anders Tidström, Vasa 1795.
921. BÄGARE, av Anders Tidström, Vasa 1795.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
917. BÄGARE, av Berendt Möllers änka, Stockholm 1726.
917. BÄGARE, av Berendt Möllers änka, Stockholm 1726.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
919. BÄGARE, av Christoffer Bauman, Hudiksvall 1760.
919. BÄGARE, av Christoffer Bauman, Hudiksvall 1760.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
837. BÄGARE, av Fedor Rückert, Moskva 1880-tal.
837. BÄGARE, av Fedor Rückert, Moskva 1880-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 90 000 SEK
869. BÄGARE, av Hans Wolf Hager, Nürnberg 1660-tal.
869. BÄGARE, av Hans Wolf Hager, Nürnberg 1660-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
916. BÄGARE, av Jacob Brunck, Stockholm 1721.
916. BÄGARE, av Jacob Brunck, Stockholm 1721.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
920. BÄGARE, av Johan Hedman, Södertälje sannolikt 1771.
920. BÄGARE, av Johan Hedman, Södertälje sannolikt 1771.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
918. BÄGARE, av Niclas Warneck, Karlstad 1742.
918. BÄGARE, av Niclas Warneck, Karlstad 1742.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
922. BÄGARE, av Nils Grubb, Hudiksvall 1778.
922. BÄGARE, av Nils Grubb, Hudiksvall 1778.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
868. BÄGARE, av Ulrich Schnell, Augsburg 1660-tal.
868. BÄGARE, av Ulrich Schnell, Augsburg 1660-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
850. BÄGARE, glas. Ryssland, sent 1700-tal.
850. BÄGARE, glas. Ryssland, sent 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
810. BÄGARE, icke identifierad mästare I.F.S., Moskva 1730.
810. BÄGARE, icke identifierad mästare I.F.S., Moskva 1730.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
820. BÄGARE, möjligen av Alexander Matisyen, Moskva 1875.
820. BÄGARE, möjligen av Alexander Matisyen, Moskva 1875.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
821. BÄGARE, okänd mästare, S:t Petersburg 1882.
821. BÄGARE, okänd mästare, S:t Petersburg 1882.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
722. BÄGARGLAS, två stycken. Tyskland, 1700-tal.
722. BÄGARGLAS, två stycken. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1278. BÄLTESSPÄNNE samt PLAKETT, jade, pärlor samt agat. Sen Qing dynasti.
1278. BÄLTESSPÄNNE samt PLAKETT, jade, pärlor samt agat. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1284. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin.
1284. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK