Nr. | Föremål | Ändringar |
64 | Olof Thunman, Bränningar vid kusten. | 1879-1944 är korrekt födelse och dödsår. |
135 | Wilhelm von Gegerfelt, "Fisktorg från Chioggia". | Uppfodrad duk. |
144 | Carl Wilhelmson, Vadande pojke. | Akvarell förhöjd med täckvitt. |
145 | CARL OSKAR BORG. Signerad Carl Oscar Borg. Gouache. | Ingen följerätt (d) |
160 | Per Hasselberg, Gerda Hagborg. | Signerad P Hasselberg Paris. Gjutarstämplar Herman Bergman Fud 1916. / Signed P Hasselberg Paris. Foundry marks Herman Bergman Fud 1916. |
219 | Santi Corsi, Salongsinteriör. | Ingen följerätt (d) |
229 | Ralph Hedley, Läsande kvinna. | Uppfodrad duk / Relined canvas. |
232 | Luigi Nono, ”Sjuklägret”. | Uppfodrad duk uppklistrad på pannå. / Relined canvas laid down on panel. |
244 | SEMIANTIK DAGESTAN troligen. 209,5 x 93 cm. | 1339 AH/1920-1921 AD. |
277 | ANTIK MARESALI. 182 x 126,5 cm. | 1328 AH/1910 AD. |
294 | SEMIANTIK TÄBRIS SOUF PART SILK (i relief). 286 x 212 cm. | Ändrat utropspris: 18.-20.000kr. |
297 | SEMIANTIK TÄBRIS, signerad PETAG. 556 x 390,5 cm. | Signerad med PETAG:s märke. (Persische Teppich Aktiengesellschaft). |
316 | Lorens Pasch d y, "Eva Katarina Swedenstierna" (1759-1836). | Porträttet föreställer Eva Katarina Swedenstierna (1759-1836) gift med överläkaren och assessorn Henrik Gahn.
En mindre odaterad replik av målningen finns upptagen i förteckningen över konstnären, Sixten Strömbom, "Porträttmålaren Lorens Pasch dy, Hans liv och konst", 1915, kat nr 123. (SPA 1923:1106). Auktionens porträtt finns också registrerat på porträttarkivet. |
328 | Martin David Roth, "Nils Svensson" (1741-1815) makan"Nilla Olufsdotter" (1743-1811) samt dottern "Kierstina Nilsdotter" (1779-. | Utropspriset skall vara 80-100.000 kr. |
351 | Gustaf Wilhelm Palm Tillskriven, Vy från Monte Pellegrino och Palermo. | Vy från Monte Pellegrino och Palermo |
372 | Jan Harmensz. van Bijlert (van Bylert), Evangelisten Markus. | "Evangelisten Markus"
Litt: Paul Huys Janssen, "Jan van Bijlert (1597/98-1671, Schilder in Utrecht", upptagen i katalogen, kat nr 26, sid 95. |
409 | Jacob Willemsz. De Wet Hans efterföljd, Scener ur Esters bok. | Scener ur Esters bok |
411 | Nymf lekande med en liten faun i ett berglandskap. | Utropet skall vara 110-120.000 kr.
Målningen har med största säkerhet tillkommit till C A Tamms samlingar efter Österby samlingens skingrande. |
414 | Carle van Loo Tillskriven, Sittande manlig modell, helfigur. | Utropet skall vara 30-35.000 kr |
426 | Abraham Janssens Hans efterföljd, Sta Helena. | Möjligen föreställande Louise de La Vallière (1644-1710), Ludvig XIV:s älskarinna. |
431 | Giovanni Paolo Panini Hans krets, Ruinlandskap med figurstaffage. | Tillskriven Langmatt mästaren. Attributed to the Langmatt Master (Apollonio Domenichini) |
436 | FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad. | Motivet är Herdarna på besök. |
445 | Theodore Gudin, Fartyg vid kusten. | Fransk konstnär ej rysk. |
459 | Domenico Bossi, "Carolina Susanna Oxelgren" (1773-1802). | Miniatyren föreställer Carolina Susanna Oxelgren (1773-1802).
Proveniens: Tidigare i samlingarna på Sjögetorp, Södermanland. |
529 | MATBORD. England, omkring år 1800 och senare. | Två mässingshållare saknas/Two brass leave-holders missing. |
530 | MATBORD, tre delar. England, 1800/1900-tal. | Två mässingshållare saknas/Two brass leave-holders missing. |
531 | KONSOLBORD, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska. | Renoverade, kompletterade. |
549 | BERGERE, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustaviansk. | Proveniens Zarah Leander (1907-81). |
634 | GOLVUR, av Daniel Quare. London omkring 1710. Queen Anne. | Fodralets rygg senare och gjord av barrträd/The back of the longcase later and made of pine. |
640 | VÄGGPENDYL, Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk. | Enstaka dekorelement saknas. |
715 | SVENSKA AKTIEBREV 1728-1899, en samling om 1198 aktiebrev samt diverse dokument rörande Göta kanal bolaget såsom regler. | Rätt antal 1198 |
720 | SPETSGLAS, sex (3+3) stycken. Sverige, 1700-tal. | Good condition. |
758 | FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1700/1800-tal. | 1700/1800-tal. |
767 | SERVISDELAR, fem stycken, porslin. Berlin, 1700-tal. | Notera att det är fel bild i den tryckta katalogen men rätt bild på nätet. |
770 | FAT, porslin. Berlin, 1700-tal. | Notera att det är fel bild i den tryckta katalogen men rätt bild på nätet. |
797 | GALLERSKÅL med FAT. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | Basket with latin name of flower Morus nigra. Charger with latin name of flower Ranunculus repens L.
Good condition. |
830 | KÅSA, förmodlingen av Pjotr Loskutov, Moskva 1896-1908. | Lagad vid tuppens huvud. |
844 | CIGARETTETUI, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917. Hovleverantörsstämpel. | De två infattade cabochonslipade stenarna är bägge safirer. |
915 | CHANUKKASTAKE, av Antoni Riedel, Warzawa (verksam sent 1800-tal). | Två lösa delar, tänkta för ett ljus eller olja att tända med samt ett litet påfyllnadskärl, saknas. |
944 | RING, kvinnoporträtt av skuren smaragd med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct. 1930-tal. | Smaragd med litet slitage. |
962 | COLLIER, antikslipade diamanter, tot. ca 1.0 ct, rubiner och orientaliska pärlor. Ca 1890-tal. | Liten del fattas, samt pärla fattas. |
1033 | GARNITYR, fasettslipade citriner, hänge och ett par örhängen, 1800-talets mitt. | Enl. familje tradition en gåva från Oscar II, efter att ha uppskattat ett måleri av Mamsell Erika Seldener. |
1052 | ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct, med vardera orientalisk pärla, ca 8,6 mm. | Bukowskis kan ej garantera att pärlorna är orientaliska, dvs naturliga. Möjligtvis odlade barocka men mest troligt naturliga. Ej stift, skruvmakanism. |
1059 | ÖRHÄNGEN, turkoser med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.70 ct. | Möjligen behandlade turkoser. |
1183 | RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.30 ct. | Ringen är i platina. |
1208 | FICKUR, svenskt spindelur i guld, Öhman, ca 1790-1810. | Ombyggd till cylindergång. |
1211 | FICKUR, Gustav Adolph Adamson. Paris, 1700-talets slut. | Cylindergång och dumb (stum) repeter. |
1214 | MUSIKUR, Piquet & Meylan, kvartsrepetition, för den kinesiska marknaden, ca 1820. | Emaljbilden har en äldre omfattande och välgjord reparation samt en ny 12 mm skärva har lossnat. |
1222 | FICKUR, Robert & Courvoisier, minutrepeter. 1800-talets mitt. | Typ av repetion ej bekräftad, möjligtvis kvartsrepetition. |
1232 | SPINDELUR, Graham, London, repousséboett, 1700-talets mitt. | Låsfjäder ur läge. |
1280 | FIGURIN, agat. Qing dynastin. | Agat/Agate |
1314 | THANGKA, Tibet eller Mongoliet, sannolikt 1800-tal. | Osignerad. Unsigned. |
1383 | FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Lagningar, spricka./One restored. One with repair and crack. |
1408 | FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlongs sex karaktärers märke. | Qianlongs six character mark. |
1461 | TRÄDGÅRDSPALL, keramik. Qing dynastin, omkring 1800. | Repair to base. |
1470 | KOPPAR, ett par, porslin. Sen Qing dynastin med Yongzhengs sex karaktärers märke . | late Qing dynasty, with Yongzhengs six character mark. |
1472 | VASER, två stycken, äggskalsporslin. Qing dynastin, med Yongzhengs sigillmärke. | One with resoration to rim. Otherwise good. |
1515 | TREMBLEUSE, porslin. Troligen Samson. 1800-tal. | Presumably Samson. |
1541 | BOJAN, porslin. Ming dynastin, 1600-tal. | Kanten slipad, liten bränningsspricka./Rim polished, small firing crack. |