Vårens Moderna 560

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
8AXEL NILSSON. Signerad Axel Nilsson. Akvarell.Inköpt av säljaren på auktionen 1967 när Marta Nilssons kvarlåtenskap såldes.
51Nils von Dardel, Studie till "Exotiskt landskap".Korrekt titel Studie till "Exotiskt landskap"
68Olle Olsson-Hagalund, "Kiosken".Felaktigt kat nr under bilden i katalogen.
113Inge Schiöler, "Grunnebukten, Öddö" (Stranden vid havet).Ny titel "Grunnebukten, Öddö"
159Endre Nemes, Stilleben.Gouache och blandteknik på pannå 42 x 48 cm.
258Henri Matisse, Figurstudie av präster.Kopia av verifieringsbrev från Wanda de Guébriant, Les Héritiers Matisse, Paris, daterat den 14.5 1998 medföljer.
305Josef Albers, "Hommage au carré".Titel: "Hommage au carré". Tryckt av Atelier Arcay, Paris, utgiven av Denise René, Paris.
315Olle Bærtling, "VEBAMA".Exemplar utanför den signerade och numrerade upplagan om 100.
316Olle Bærtling, "KIA".Exemplar utanför den signerade och numrerade upplagan om 100.
317Olle Bærtling, "IRA", ur: "Les Triangels de Baertling".Exemplar utanför den signerade och numrerade upplagan om 100 (+ 5 HC)
341Max Ernst, Utan titel, ur: "Oiseaux en peril".Marginalerna profesionellt konserverade/kompletterade (därför saknas vattenmärket).
346Friedensreich Hundertwasser, "Look at it on a rainy day (The Regentag portfolio)".Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.
361Joan Miró, "Le miroir de l'homme par les bêtes (André Frénaud)".Den kompletta boken + separat svit om 8 signerade etsningar.
363Joan Miró, "Les armes du sommeil".Bladet möjligen något beskuret.
383PORTFÖLJ, Ur: "La mysticité charnelle de René Crevel".Följerätt tillkommer (d)
413JOSEF FRANK, akvarell.Följerätt tillkommer (d)
473JOSEF FRANK, klaffbord, Firma Svenskt Tenn.Josef Frank, klaffbord, modellnummer 1059. Mahogny, rektangulärt med rundade klaffar samt ett hyllplan. Längd 160 cm, bredd 45 cm, höjd 60 cm. Utrop 6-8.000
475JOSEF FRANK, tallrikar, 11 st, Firma Svenskt Tenn, Reijmyre eller Gullaskruf.Tallrikar 11 st; English:eleven glass plates.
495SUNE LINDSTRÖM, sannolikt, fåtöljer, ett par, Triva-serien, Nordiska Kompaniet, 1950-tal sannolikt.Formgivare Sune Lindström för NKs Trivaserie.
528OKÄND FORMGIVARE samt VICKE LINDSTRAND, vitrinskåp med skåpdel, ca 1933.En glasdörr ersatt med ograverat glass.
532OKÄND FORMGIVARE, stolar, 2 + 2 st, Sverige 1920-30-tal.Slitage, smärre fanérskador.
554OKÄND FORMGIVARE, byrå, Reiners, Mjölby 1930-tal.Skall vara Reiners; by Reiners.
556ELIS BERGH, bordsarmatur, C.G. Hallberg, Stockholm 1920-tal.Den övre delen av foten något skev/ lutar; Slightly lopsided/leaning.
564OKÄND FORMGIVARE sannolikt ej Boet, barskåp, 1940-tal.Okänd formgivare, sannolikt ej Boet.
575JOHAN ROHDE för Firma Georg Jensen, bestickuppsättning, 147 delar, "Konge/Acorn", Köpenhamn 1933-44, sterling.Skall vara totalt 147 delar, ingår ej: 9 smörgåsknivar, 12 förrätts-/lunchknivar.
633Björn Weckström, BJÖRN WECKSTRÖM, halssmycke, Lapponia, Finland 1969, 18k.En turmalin saknas. English;one tourmaline missing.
645Vivianna Torun Bülow-Hübe, VIVIANNA TORUN BÜLOW HÜBE, armring, för Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77,Polerad järnmalm/ polished iron ore.
646Vivianna Torun Bülow-Hübe, VIVIANNA TORUN BÜLOW HÜBE, örhängen, ett par, Georg Jensen Köpenhamn 1945-77, sterling.Polerad järnmalm/ polished iron ore
683SIMON GATE, vas, "Javadansös", Orrefors 1942.Gravör Arthur Diessner; engraver Arthur Diessner.
707INGEBORG LUNDIN, vas, ariel, Orrefors 1961.Signerad ORREFORS Ariel Du 107 K
710INGBORG LUNDIN, vas, "Äpplet", Orrefors Gallery 1983.Notera ingen nagg ; No chip.
729EDVIN OLLERS, bägare på fot, två delar, Elme glasbruk 1933.Lock saknas; cover missing.
734ERIK HÖGLUND, vas, "Tjur", Studioglas Strömbergshyttan 1997.Studioglas Strömbergshyttan. Följerätt tillkommer (d)
745EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend.Ej avbildad i den tryckta katalogen; Not illustrated in the catalogue, please see web site picture.
829VAS, stengods, Erich&Ingrid Triller, Tobo.Följerätt tillkommer (d)
830ERIK & INGRID TRILLER, vas, Tobo.Fölljerätt tillkommer (d)
831ERIK & INGRID TRILLER, vaser, 2 st, Tobo.Följerätt tillkommer (d)
832INGRID & ERIK TRILLER, vaser, 3 st, Tobo.Följerätt tillkommer (d)
867MICHAEL SCHILKIN, liggande lejon, Arabia, Finland 1940-tal.Följerätt tillkommer (d)
901MATTA. "Majas sten, ljus med rött". Gobelängteknik. 131 x 81,5 cm.(d)
902MATTA. "Tobias". Gobelängteknik. 403 x 255,5 cm. Signerad AB MMF AMF.(d)
913MATTA. Flossa. 182 x 232 cm. Efter Picasso.Carl Axel Valéns Stiftelse.
939MATTA. "Höstgentianta". Rölakan. 246,5 x 191 cm. Signerad JJ (Judith Johansson)."Höstgentianta".

Utdragna föremål

Nr.
37
53
55
112
133
168
193
243
268
297
323
536
537
545
754
838
905
921

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
108Ivan Ivarson, Från älven.
284Antoni Tàpies, "Rombo cubierto".