Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
1445. BUDDHAHUVUD, sandsten. Lopburi typ. senare (Thailand), 16/1700-tal.
1445. BUDDHAHUVUD, sandsten. Lopburi typ. senare (Thailand), 16/1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
53. Ernst Josephson, Adelsman i 1600-talsdräkt.
53. Ernst Josephson, Adelsman i 1600-talsdräkt.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1033. RING, briljantslipad diamant, 1.18 ct.
1033. RING, briljantslipad diamant, 1.18 ct.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
612. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
612. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
587. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
587. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1431. SKULPTUR, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1431. SKULPTUR, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
98 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1624. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1624. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
28. Oskar Bergman, "Djurö".
28. Oskar Bergman, "Djurö".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
891. RING, rubellite, 3.70 ct, med rubiner och briljantslipade diamanter, tot. 1.65 ct.
891. RING, rubellite, 3.70 ct, med rubiner och briljantslipade diamanter, tot. 1.65 ct.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
4. Georg Pauli, Franskt landskap.
4. Georg Pauli, Franskt landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
328. Abraham Storck Hans krets, Marin med armada.
328. Abraham Storck Hans krets, Marin med armada.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1378. TERRIN med LOCK, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
1378. TERRIN med LOCK, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
27. Oskar Bergman, Vy från Waldemarsudde mot Söders höjder.
27. Oskar Bergman, Vy från Waldemarsudde mot Söders höjder.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
84. Sven Ljungberg, Julgranen kläs, Ljungby torg.
84. Sven Ljungberg, Julgranen kläs, Ljungby torg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
139. Lindorm Liljefors, Älgtjur och gråhundar.
139. Lindorm Liljefors, Älgtjur och gråhundar.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
586. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
586. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
549. TABURETTER, fyra stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
549. TABURETTER, fyra stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
449. BYRÅ. Tyskland, 1700-talets första hälft. Senbarock.
449. BYRÅ. Tyskland, 1700-talets första hälft. Senbarock.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
256. Stanhope A. Forbes, May and December.
256. Stanhope A. Forbes, May and December.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
622. VÄGGPENDYL. Parisarbete, ca 1770. Louis XVI.
622. VÄGGPENDYL. Parisarbete, ca 1770. Louis XVI.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1432. FIGURIN, brons. Ming dynastin.
1432. FIGURIN, brons. Ming dynastin.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
474. BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
474. BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
496. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
496. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1421. KRUKA, keramik. Tidig Ming dynasti (1368-1644).
1421. KRUKA, keramik. Tidig Ming dynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
7. Bror Oscar Eugen Börjeson, Stilleben.
7. Bror Oscar Eugen Börjeson, Stilleben.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
805. KAFFEKANNA, silver, gustaviansk, J. Henrik Frodell, Stockholm 1797.
805. KAFFEKANNA, silver, gustaviansk, J. Henrik Frodell, Stockholm 1797.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1515. SKÅL, pekingglas. Qing dynastin med sigillmärke.
1515. SKÅL, pekingglas. Qing dynastin med sigillmärke.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
120. Wilhelm von Gegerfelt, Venetianskt kanalmotiv.
120. Wilhelm von Gegerfelt, Venetianskt kanalmotiv.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
616. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
616. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1092. COLLIER, briljantslipade diamanter,tot. ca 1.60 ct, med rubiner.
1092. COLLIER, briljantslipade diamanter,tot. ca 1.60 ct, med rubiner.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1096. RING, fasettslipad rubin med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
1096. RING, fasettslipad rubin med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1109. RING, blå safirer, 1.55 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 1.26 ct.
1109. RING, blå safirer, 1.55 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 1.26 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1146. "Furst Michail Michailovich Golitzyn".
1146. "Furst Michail Michailovich Golitzyn".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1145. "Furst Michail Petrovich Golitzyn".
1145. "Furst Michail Petrovich Golitzyn".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
181. Anders Zorn, "Dunkelt hörn".
181. Anders Zorn, "Dunkelt hörn".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
257. Frank Walton, "Peace at the last".
257. Frank Walton, "Peace at the last".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1024. COLLIER, fasettslipade safirer i olika färger, tot. 59 ct.
1024. COLLIER, fasettslipade safirer i olika färger, tot. 59 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1214. KARAFF med PROPP, turkost glas. Ryssland, 1800-tal.
1214. KARAFF med PROPP, turkost glas. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
904. ARMBAND, rubiner och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1950-tal.
904. ARMBAND, rubiner och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1950-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1192. TESKEDAR, 6 st, av 11:e Artellen, Moskva 1900-talets början.
1192. TESKEDAR, 6 st, av 11:e Artellen, Moskva 1900-talets början.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1071. ÖRHÄNGEN, guld med smaragdkulor och mabepärla.
1071. ÖRHÄNGEN, guld med smaragdkulor och mabepärla.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
779B. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 362,5 x 268,5 cm.
779B. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 362,5 x 268,5 cm.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
782B. VERAMIN. 310,5 x 213 cm.
782B. VERAMIN. 310,5 x 213 cm.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1005. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter i form av blomma, tot. 2.50 ca ct.
1005. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter i form av blomma, tot. 2.50 ca ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1004. COLLIER, guld med gula fasettslipade safirer, tot. ca 30 ct.
1004. COLLIER, guld med gula fasettslipade safirer, tot. ca 30 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1015. ÖRHÄNGEN, ametister med rosen- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
1015. ÖRHÄNGEN, ametister med rosen- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1023. RING, smaragd- och briljantslipade diamanter, tot. ca  2.30 ct.
1023. RING, smaragd- och briljantslipade diamanter, tot. ca 2.30 ct.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
687. SKULPTUR. Sydeuropa, 1600/1700-tal.
687. SKULPTUR. Sydeuropa, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
734. ANTIK DAGESTAN/MARESALI. 275,5 x 174,5 cm.
734. ANTIK DAGESTAN/MARESALI. 275,5 x 174,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
128. Porträtt av Adele Maria Juana "Adelina" Patti.
128. Porträtt av Adele Maria Juana "Adelina" Patti.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1014. COLLIER, handgjord collier av sk goldnuggets och stor guldklimp. 1960'tal.
1014. COLLIER, handgjord collier av sk goldnuggets och stor guldklimp. 1960'tal.
Klubbat pris 
19 800 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1120. RING, fem briljantslipade diamanter, tot. 2.15 cts.
1120. RING, fem briljantslipade diamanter, tot. 2.15 cts.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
802. KAFFEKANNA, av Michael Nyberg, Stockholm 1787. Gustaviansk.
802. KAFFEKANNA, av Michael Nyberg, Stockholm 1787. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
533. FÅTÖLJ. Nordeuropa, 1820-tal.
533. FÅTÖLJ. Nordeuropa, 1820-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1275. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.
1275. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
751. SEMIANTIK KESHAN. 374,5 x 256 cm.
751. SEMIANTIK KESHAN. 374,5 x 256 cm.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
311. Per Wilhelm Cedergren, Vinterlandskap med figurer på frusen sjö vid borg.
311. Per Wilhelm Cedergren, Vinterlandskap med figurer på frusen sjö vid borg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
24. Mosse Stoopendaal, Rödhakar.
24. Mosse Stoopendaal, Rödhakar.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
170. Anders Zorn, "Kajuta".
170. Anders Zorn, "Kajuta".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
794. BRÄNNVINSSKÅL, av Johan Meyer, Karlshamn 1745.
794. BRÄNNVINSSKÅL, av Johan Meyer, Karlshamn 1745.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1022. COLLIER, räfflat guld, vikt 98,7 g. 1970-tal.
1022. COLLIER, räfflat guld, vikt 98,7 g. 1970-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
833. SALTKAR, ett par, av Hans Friedrich Stenqvist, Karlskrona 1794.
833. SALTKAR, ett par, av Hans Friedrich Stenqvist, Karlskrona 1794.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
537. STOLAR, sex stycken. Gustavianska lindomearbeten.
537. STOLAR, sex stycken. Gustavianska lindomearbeten.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
320. Mater dolorosa.
320. Mater dolorosa.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1189. FRUKTBESTICK, 23 delar, av Nicholai Zugeryev, Moskva 1908-1917.
1189. FRUKTBESTICK, 23 delar, av Nicholai Zugeryev, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
664. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
664. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
764. ANTIK MAHAL. 351,5 x 257,5 cm.
764. ANTIK MAHAL. 351,5 x 257,5 cm.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
88. Helmer Osslund, Träd mot tågande skyar.
88. Helmer Osslund, Träd mot tågande skyar.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
803. KAFFEKANNA, av Anders Hafrin, Göteborg 1788. Gustaviansk.
803. KAFFEKANNA, av Anders Hafrin, Göteborg 1788. Gustaviansk.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
738. SEMIANTIK HERIS. 375 x 292,5 cm.
738. SEMIANTIK HERIS. 375 x 292,5 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1362. TALLRIKAR, ett par, porslin. Frankrike, Sèvres, 1700-tal.
1362. TALLRIKAR, ett par, porslin. Frankrike, Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
307. Marcus Larsson, Nattlig seglats.
307. Marcus Larsson, Nattlig seglats.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
835. BORDSSURTOUT, av Johan Ekholm, Stockholm 1798. Gustaviansk.
835. BORDSSURTOUT, av Johan Ekholm, Stockholm 1798. Gustaviansk.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
445. VINKYLARE. England, omkring år 1800.
445. VINKYLARE. England, omkring år 1800.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
539. STOLAR, sex stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
539. STOLAR, sex stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
569. SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Empire.
569. SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
385. Hendrick van der Burgh, Gårdsexteriör med lekande barn och hund.
385. Hendrick van der Burgh, Gårdsexteriör med lekande barn och hund.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
624. VÄGGPENDYL, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk.
624. VÄGGPENDYL, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
471. SPELBORD. Nordeuropa, 1700-talets slut.
471. SPELBORD. Nordeuropa, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
548. TABURETTER, tre stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
548. TABURETTER, tre stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1647. GOLVVAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1647. GOLVVAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
109. Bruno Liljefors, Albert Engström på jakt.
109. Bruno Liljefors, Albert Engström på jakt.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
514. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
514. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
513. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
513. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?