Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
526. KARMSTOL, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.
526. KARMSTOL, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
140. Mosse Stoopendaal, Vinterekorre.
140. Mosse Stoopendaal, Vinterekorre.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1. Carl Johansson, Vårlandskap.
1. Carl Johansson, Vårlandskap.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
846. BÄGARE, av Johan Öhrman I, Reval (verksam 1775-1816). Daterad i gravyren 1777.
846. BÄGARE, av Johan Öhrman I, Reval (verksam 1775-1816). Daterad i gravyren 1777.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
488. SKRIVBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
488. SKRIVBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
13 200 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
558. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
558. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1236. PRAKTURNOR, ett par, porslin. Empire, troligen Ryssland.
1236. PRAKTURNOR, ett par, porslin. Empire, troligen Ryssland.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
291. Erik Wahlbergson, "Coriolanus belägrar Rom".
291. Erik Wahlbergson, "Coriolanus belägrar Rom".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
500. KONSOLBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
500. KONSOLBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
108. Georg Pauli, Läsande flicka.
108. Georg Pauli, Läsande flicka.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
367. Abraham Janssens Hans efterföljd, Madonnan och barnet.
367. Abraham Janssens Hans efterföljd, Madonnan och barnet.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
324. Pastoralt landskap med figurer på klippa.
324. Pastoralt landskap med figurer på klippa.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
478. BORD. Nordeuropa, 1700-talets slut.
478. BORD. Nordeuropa, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
563. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
563. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
480. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
480. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
30. OSKAR BERGMAN, akvarell. Sign och dat Mars 1949.
30. OSKAR BERGMAN, akvarell. Sign och dat Mars 1949.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
381. Angelo Viviani, Vy över Neapelbukten.
381. Angelo Viviani, Vy över Neapelbukten.
Klubbat pris 
58 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
499. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete.
499. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1116. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.45 ct.
1116. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.45 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
915. COLLIER, Bulgari, 'Bulgari' vitguld med onyx.
915. COLLIER, Bulgari, 'Bulgari' vitguld med onyx.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
273. Mansporträtt i allongeperuk och rustning.
273. Mansporträtt i allongeperuk och rustning.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
834. SALTKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1795. Gustavianska.
834. SALTKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1795. Gustavianska.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1526. URNA, porslin. Japan, 1700-tal.
1526. URNA, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1437. FIGURINER, tre stycken, förgylld brons. Qing dynastin 17/1800-tal.
1437. FIGURINER, tre stycken, förgylld brons. Qing dynastin 17/1800-tal.
Klubbat pris 
12 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
364. James Ward Hans krets, Pastoralt ruinlandskap med vilande får.
364. James Ward Hans krets, Pastoralt ruinlandskap med vilande får.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
50. Carl Fredrik Hill, Landskap med stormpiskade granar.
50. Carl Fredrik Hill, Landskap med stormpiskade granar.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1711. SERVISDELAR, 18 stycken, kompaniporslin.  Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1711. SERVISDELAR, 18 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
917. ÖRHÄNGEN, vardera mabepärla samt briljantslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.
917. ÖRHÄNGEN, vardera mabepärla samt briljantslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.
Klubbat pris 
9 800 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
217. Tore Strindberg, Krokus.
217. Tore Strindberg, Krokus.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1182. DUBBELPLUNTA, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1880-tal.
1182. DUBBELPLUNTA, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1880-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
543. STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770/80-tal.
543. STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770/80-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1135. ARMBANDSUR, Patek Philippe & Co, Genéve.
1135. ARMBANDSUR, Patek Philippe & Co, Genéve.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
185. Anders Zorn, "Byspelman".
185. Anders Zorn, "Byspelman".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
192. Anders Zorn, "Edö".
192. Anders Zorn, "Edö".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
175. Anders Zorn, Herr och fru Fürstenberg.
175. Anders Zorn, Herr och fru Fürstenberg.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
182. Anders Zorn, "Olandine".
182. Anders Zorn, "Olandine".
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
194. Anders Zorn, "Modellen läser brev".
194. Anders Zorn, "Modellen läser brev".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
184. Anders Zorn, "Emma Rasmussen".
184. Anders Zorn, "Emma Rasmussen".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
177. Anders Zorn, "Biljard".
177. Anders Zorn, "Biljard".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
193. Anders Zorn, "The new maid".
193. Anders Zorn, "The new maid".
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
562. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
562. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1575. TERRINFAT, kompaniporslin. Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
1575. TERRINFAT, kompaniporslin. Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
621. GOLVUR. England, 1700-talets slut.
621. GOLVUR. England, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
560. SPEGEL, av Nils Meunier (verksam Stockholm 1754-1797). Rokoko.
560. SPEGEL, av Nils Meunier (verksam Stockholm 1754-1797). Rokoko.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
795. BRÄNNVINSSKÅL, Sigismund Novosadi d.y., Karlskrona 1753.
795. BRÄNNVINSSKÅL, Sigismund Novosadi d.y., Karlskrona 1753.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
635A. BORDSPENDYL, av Israel Dahlström (verksam i Stockholm 1792-1829). Empire.
635A. BORDSPENDYL, av Israel Dahlström (verksam i Stockholm 1792-1829). Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1082. ÖRHÄNGEN, 116 briljantslipade diamanter, tot. 1.77 ct.
1082. ÖRHÄNGEN, 116 briljantslipade diamanter, tot. 1.77 ct.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
893. HÄNGE, 100 briljantslipade diamanter, tot. 1.77 ct i from av hjärta.
893. HÄNGE, 100 briljantslipade diamanter, tot. 1.77 ct i from av hjärta.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
947. ARMBAND, guld, lås med rosenslipade diamanter, tot. ca 1 ct. Sekelskifte 1900.
947. ARMBAND, guld, lås med rosenslipade diamanter, tot. ca 1 ct. Sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1478. SYBORD, lack och trä. Qing dynastin ca 1800.
1478. SYBORD, lack och trä. Qing dynastin ca 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
674. PRYDNADSURNOR, ett par. Italien, 1800-tal.
674. PRYDNADSURNOR, ett par. Italien, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
688. SKULPTUR. Spanien, 1700-tal.
688. SKULPTUR. Spanien, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
844. BÄGARE, silver, Hans Stadius änka, Kristianstad, 1737. Ca 220 gr.
844. BÄGARE, silver, Hans Stadius änka, Kristianstad, 1737. Ca 220 gr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1104. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.05 ct.
1104. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.05 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
632. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
632. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
633. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
633. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1538. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1538. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
883. ARMBAND, antikslipade diamanter, tot. ca 3 ct. Sent 1800-tal.
883. ARMBAND, antikslipade diamanter, tot. ca 3 ct. Sent 1800-tal.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
732. SEMIANTIK ANATOLISK. 192,5 x 141 cm.
732. SEMIANTIK ANATOLISK. 192,5 x 141 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
99. Olof Hermelin, Krocketspelare.
99. Olof Hermelin, Krocketspelare.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
772. ANTIK SENNEH. 207,5 x 135 cm.
772. ANTIK SENNEH. 207,5 x 135 cm.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1212. KARAFF med PROPP, glas. Ryssland, 1800-tal.
1212. KARAFF med PROPP, glas. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1245. SKRIVSTÄLL, biskvi och förgylld brons. Troligen Ryssland, ca 1800.
1245. SKRIVSTÄLL, biskvi och förgylld brons. Troligen Ryssland, ca 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
3. Georg Pauli, "Franskt landskap".
3. Georg Pauli, "Franskt landskap".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
304. Joseph Magnus Stäck, Studie av träd, Arricia.
304. Joseph Magnus Stäck, Studie av träd, Arricia.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
660. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
660. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
659. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
659. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1060. RING, mörkt blå cabochonslipad safir med antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
1060. RING, mörkt blå cabochonslipad safir med antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1046. RING, droppslipad kunzit, ca 10 ct med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.65 ct.
1046. RING, droppslipad kunzit, ca 10 ct med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.65 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
594. AMPEL, för sex ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
594. AMPEL, för sex ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
752. SEMIANTIK KESHAN. 302 x 211,5 cm.
752. SEMIANTIK KESHAN. 302 x 211,5 cm.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
765. ANTIK NINGXIA MEDITATIONSMATTA. 166,5 x 82 cm.
765. ANTIK NINGXIA MEDITATIONSMATTA. 166,5 x 82 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1114. RING, briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct-.
1114. RING, briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct-.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
319. Joos van Cleve Hans efterföljd, Madonnan med barnet.
319. Joos van Cleve Hans efterföljd, Madonnan med barnet.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
808. VATTENKANNA på RECHAUD, av Christian Hammer, Stockholm 1851.
808. VATTENKANNA på RECHAUD, av Christian Hammer, Stockholm 1851.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1480. SKULPTUR, lack och pastellage. Ming dynastin (1368-1644).
1480. SKULPTUR, lack och pastellage. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1403. KRUKA med LOCK, lergods. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).
1403. KRUKA med LOCK, lergods. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1052. COLLIER, odlade japanska pärlor, ca 7,8 mm.
1052. COLLIER, odlade japanska pärlor, ca 7,8 mm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
972. RING, barock pärla med vardera briljantslipad diamant, tot. ca 0.30 ct.
972. RING, barock pärla med vardera briljantslipad diamant, tot. ca 0.30 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1083. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
1083. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
147. Käthe Kollwitz, Selbstbildnis.
147. Käthe Kollwitz, Selbstbildnis.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
529. KARMSTOL, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustaviansk.
529. KARMSTOL, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustaviansk.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?