Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
647. PORTRÄTTSKULPTUR. Efter Johan Niclas Byström (1783-1848). Sent 1800-tal.
647. PORTRÄTTSKULPTUR. Efter Johan Niclas Byström (1783-1848). Sent 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1425. STELE, sten. Enligt inskription Tang dynastin. Troligen senare.
1425. STELE, sten. Enligt inskription Tang dynastin. Troligen senare.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1468. MÅLNING, på siden av okänd konstnär, Qing dynastin.
1468. MÅLNING, på siden av okänd konstnär, Qing dynastin.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
642. BORDSPENDYL. Frankrike, 1830/40-tal.
642. BORDSPENDYL. Frankrike, 1830/40-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1455. TAKTEGEL, ett par, keramik. Sen Ming dynasti (1368-1644).
1455. TAKTEGEL, ett par, keramik. Sen Ming dynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
635. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
635. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
831. NATTLJUSSTAKAR, ett par, av Adolf Zethelius, Stockholm 1832.
831. NATTLJUSSTAKAR, ett par, av Adolf Zethelius, Stockholm 1832.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
717. TVÄTTFAT, märkt MDBC 1666 under krona.
717. TVÄTTFAT, märkt MDBC 1666 under krona.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
212. Christian Eriksson, "Elof".
212. Christian Eriksson, "Elof".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
706. FAT, av Johan Gustaf Ryman, Stockholm 1775. Rokoko.
706. FAT, av Johan Gustaf Ryman, Stockholm 1775. Rokoko.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
101. Regina Kylberg-Bobeck, Skördetid.
101. Regina Kylberg-Bobeck, Skördetid.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
229. Jussi Mäntynen, "Skogsstämning".
229. Jussi Mäntynen, "Skogsstämning".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
661. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
661. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1415. RÖKELSEKAR, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
1415. RÖKELSEKAR, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
637. BORDSPENDYL. Frankrike omkring 1820. Senempire.
637. BORDSPENDYL. Frankrike omkring 1820. Senempire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1405. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).
1405. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
225. Arvid Knöppel, Rådjur.
225. Arvid Knöppel, Rådjur.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1383. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
1383. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
29. Oskar Bergman, "Motiv från Rökorna" (Stockholms skärgård).
29. Oskar Bergman, "Motiv från Rökorna" (Stockholms skärgård).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
614. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
614. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
314. Joseph Magnus Stäck, Vandrande figurer i Roms utkanter med Peteskyrkan i fonden.
314. Joseph Magnus Stäck, Vandrande figurer i Roms utkanter med Peteskyrkan i fonden.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
662. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
662. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
786. KONFEKTFAT, av Henning Petri, Nyköping 1699. Barock.
786. KONFEKTFAT, av Henning Petri, Nyköping 1699. Barock.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
111. Emma Toll, Ung parisiska.
111. Emma Toll, Ung parisiska.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1438. FIGURIN, brons. Sinotibetansk, Qing dynastin.
1438. FIGURIN, brons. Sinotibetansk, Qing dynastin.
Klubbat pris 
10 300 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
269. Per Krafft d.y. Tillskriven, "Warner Groen" (1770-1834).
269. Per Krafft d.y. Tillskriven, "Warner Groen" (1770-1834).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
775. SEMIANTIK TEHERAN. 198 x 136 cm.
775. SEMIANTIK TEHERAN. 198 x 136 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1717. Skålfat, porslin. 1900-tal med Yü t'ang chia ch'i märke.
1717. Skålfat, porslin. 1900-tal med Yü t'ang chia ch'i märke.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
564. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
564. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
467. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, omkring år 1800.
467. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
327. Christiaan Cornelis Kannemans, Marin med fullriggare och fiskeskuta.
327. Christiaan Cornelis Kannemans, Marin med fullriggare och fiskeskuta.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
46. Jacob Silvén, "Månsken", från Karlskrona västra skärgård.
46. Jacob Silvén, "Månsken", från Karlskrona västra skärgård.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
219. Nils Möllerberg, "Vattenhämterska (skuld)".
219. Nils Möllerberg, "Vattenhämterska (skuld)".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
387D. August Friedrich Heinrich van der Osten-Sacken, Den gamla eken.
387D. August Friedrich Heinrich van der Osten-Sacken, Den gamla eken.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1366. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
1366. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
214. Christian Eriksson, "Smeden".
214. Christian Eriksson, "Smeden".
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
572. SPEGELLAMPETTER för ett ljus, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft.
572. SPEGELLAMPETTER för ett ljus, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1519. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1519. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
114. Carl Oskar Borg, "Navajo-indian".
114. Carl Oskar Borg, "Navajo-indian".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1496. SKULPTURER, ett par, elfenben. Sen Qing dynasti, tidigt 1900-tal.
1496. SKULPTURER, ett par, elfenben. Sen Qing dynasti, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
387. Anton Carl Dusch, Italieniserande landskap med eremit vid en grotta.
387. Anton Carl Dusch, Italieniserande landskap med eremit vid en grotta.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
698. PIEDESTALER, ett par. 1900-tal.
698. PIEDESTALER, ett par. 1900-tal.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
349. Gomorras undergång.
349. Gomorras undergång.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1188. KÅSA, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
1188. KÅSA, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1608. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kanton ca 1800.
1608. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kanton ca 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1589. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1589. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
899. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct, i form av ringar.
899. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct, i form av ringar.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
697. GOLVLAMPA. Empirestil, 1800-talets slut.
697. GOLVLAMPA. Empirestil, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
879. RING, fasettslipad kyanit, 4.95 ct, med briljantslipade diamanter tot. 0.50 ct.
879. RING, fasettslipad kyanit, 4.95 ct, med briljantslipade diamanter tot. 0.50 ct.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
186. Anders Zorn, "Betty Nansen".
186. Anders Zorn, "Betty Nansen".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
174. Anders Zorn, "Venus de la Vilette".
174. Anders Zorn, "Venus de la Vilette".
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
183. Anders Zorn, "Reskamraten" (Mr. Charles Deering).
183. Anders Zorn, "Reskamraten" (Mr. Charles Deering).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
196. Anders Zorn, "De tre gracerna".
196. Anders Zorn, "De tre gracerna".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
188. Anders Zorn, "Théodore Roosevelt".
188. Anders Zorn, "Théodore Roosevelt".
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
191. Anders Zorn, "Sommar".
191. Anders Zorn, "Sommar".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
187. Anders Zorn, "Berit".
187. Anders Zorn, "Berit".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1050. COLLIER, morganiter, rosa turmaliner och briljantslipade diamanter.
1050. COLLIER, morganiter, rosa turmaliner och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
625. VÄGGPENDYL, av Lars Simson (urmakare i Göteborg 1761, död 1794). Gustaviansk.
625. VÄGGPENDYL, av Lars Simson (urmakare i Göteborg 1761, död 1794). Gustaviansk.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1553. RÖKELSEKAR, porslin. Troligen sen Qing med Qianlongs sigillmärke.
1553. RÖKELSEKAR, porslin. Troligen sen Qing med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
472. BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
472. BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1609. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Kanton ca 1800.
1609. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Kanton ca 1800.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1054. ÖRHÄNGEN, Louis Vuitton, med hängande pärlor och berlocker.
1054. ÖRHÄNGEN, Louis Vuitton, med hängande pärlor och berlocker.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
565. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
565. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
125. Olof Krumlinde, Gondoler vid Markusplatsen, Venedig.
125. Olof Krumlinde, Gondoler vid Markusplatsen, Venedig.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
216. Hugo Elmqvist, Stående kvinnoakt.
216. Hugo Elmqvist, Stående kvinnoakt.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
222. Kenneth Strobl Tillskriven, Sittande kvinnoakt.
222. Kenneth Strobl Tillskriven, Sittande kvinnoakt.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1469. BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji".
1469. BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1427. BUDDHA, brons, Ming dynastin, 1500-tal.
1427. BUDDHA, brons, Ming dynastin, 1500-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1439. BUDDHA, förgylld koppar. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
1439. BUDDHA, förgylld koppar. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1715. Fat, porslin. Troligen Republik med Qianlongs sigillmärke.
1715. Fat, porslin. Troligen Republik med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
340 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
645. BORDSUR. Mellaneuropa, 1700-talets mitt.
645. BORDSUR. Mellaneuropa, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
817. SOCKERSKRIN, otydlig mästarstämpel, Berlin 1788-1802.
817. SOCKERSKRIN, otydlig mästarstämpel, Berlin 1788-1802.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
605. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets början. Empire.
605. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1308A. SPETSGLAS, fem stycken, olika. Sverige, 1700-tal.
1308A. SPETSGLAS, fem stycken, olika. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
296B. Louis Belanger, Sydländsk flodlandskap med vandrare på väg.
296B. Louis Belanger, Sydländsk flodlandskap med vandrare på väg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1039. RING, navett- och briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
1039. RING, navett- och briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
640. BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
640. BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1225. BORDSUR, porslin. Empire, troligen Ryssland.
1225. BORDSUR, porslin. Empire, troligen Ryssland.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1529. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1529. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
753. SEMIANTIK KESHAN. 205 x 135 cm.
753. SEMIANTIK KESHAN. 205 x 135 cm.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
611. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
611. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1704. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1704. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
770. SEMIANTIK SAROUK. 206 x 143 cm.
770. SEMIANTIK SAROUK. 206 x 143 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1272. KARAFFSTÄLL. Empire, 1800-talets början.
1272. KARAFFSTÄLL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1600. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1600. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1045. HÄNGSMYCKE/BROSCH, antik- och rosenslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct, 1800-tal.
1045. HÄNGSMYCKE/BROSCH, antik- och rosenslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?