Nr. | Föremål | Ändringar |
22 | Thure Wallner, Vinterlandskap med rapphöns. | Felaktig titel i den tryckta katalogen. Motivet föreställer EJ ripor utan rapphöns. / Erroneous title in the printed catalogue. The motif depicts partridges and NOT grouse. |
32 | Axel Fridell, Isblomma i kruka. | Felaktig uppgift i den tryckta katalogen. Katalognumret EJ utställt på Thielska Galleriet, Stockholm. / Erroneous information in the printed catalogue. The lot was NOT exhibited at Thielska Galleriet, Stockholm. |
62 | Herman af Sillén, Sannolikt HMS Vanadis i medelhavet utanför nordafrika. | Motivet föreställer sannolikt HMS Vanadis. / The motif probably depicts HMS Vanadis. |
75 | Gustaf Rydberg, Bondgård i Falsterbo med blommande äng. | Felaktig uppgift avseende konstnär i den tryckta katalogen. Korrekt konstnärsangivelse skall vara Gustaf Rydberg. / Erroneous information regarding artist in the printed catalogue. Correct artist should be Gustaf Rydberg. |
156 | Eduard Wiiralt, "Reclining tiger" (Lamav tiiger). | II état av III, 1950. |
157 | Eduard Wiiralt, Reclining tiger and cat. | III état av III. |
222 | Kenneth Strobl Tillskriven, Sittande kvinnoakt. | Felaktig uppgift i nätkatalog på internet. Konstnärens upphovsland skall EJ vara Antarktis. Upphovsland okänt. / Erroneous information in catalogue on the internet. Country of origin is NOT Antarctica. Country of origin unknown. |
245 | Paul Fischer, I östersögade med sötorvet og Dronning Louises bro i baggrunden. | Korrekt titel skall vara: "I östersögade med sötorvet og Dronning Louises bro i baggrunden" / Correct title should be: "At östersögade with sötorvet and Dronning Louises bridge in the background". |
267 | Fredric Westin Hans krets, "Konung Karl XIV Johan" (1763-1844). | Karl XIV Johan |
280 | Regentlängd. | Regentlängden omfattar 11 porträtt men dock inte Karl IX. |
286 | Gustaf Lundberg, "Anders Petter Holm" (1747-1786) och hans maka "Anna Maria Åbrandt" (1752-1831). | Sedan generationer har porträttparet gått under namnet "Det blå herrskapet". |
326 | Abraham Storck Hans krets, Hamnbild med orientaliska köpmän. | Very thick varnish. Relined canvas. The canvas slightly worned. Crazings. Minor retouches. |
332 | JAN WILS, hans krets. Olja på pannå. | Thick varnish. Crazings. Retouches. |
336 | Bernhard Keilhau (Monsù Bernardo), Stående yngling vid en kruka med rosor, årstidsallegori. | Relined canvas. Minor retouches all over the surface. |
362B | Caravaggio (Michelangelo Merisi da Caravaggio) Hans efterföljd, Manligt helgon i bojor. | Motivet föreställer troligen Petrus som befrias ur fängelse ( Apostlagärningarna 5:19) |
369A | OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-tal. | Tillskriven Louis-René Vialy (1680-1770). Okänd kvinna som vestal. |
380 | Alfred Walter Williams Tillskriven, Italienskt ruinlandskap med rastande figurer. | Yellowes varnish. Minor scratches. Retouches mainly in the sky. |
387D | August Friedrich Heinrich van der Osten-Sacken, Den gamla eken. | Ingen fäljerätt. No droite de suite (d) |
398 | Elise Arnberg, "Prinsessan Eugenie" (1830-1889). | Motivet föreställer änkedrottning Josefina av Sverige (1807-1876) |
406 | Johan Tobias Sergel, Ostermans Bal. | Konstnären är Carl August Ehrensvärd (1745-1800) |
427 | Charles François Roland Le Virloys, DICTIONNAIRE D'ARCHITECTURE, CIVILE, MILITAIRE ET NAVALE, ANTIQUE, ANCIENNE ET MODERNE. ... 1-3. | Kungliga bokband från Haga. |
438 | KISTA. Fredrik I:s tid. Senbarock. | Fanérad med bl. a alrot. |
441 | SKÅP. England, omkring år 1800. | Krönande gallerkant saknas/lattice crest missing. |
457 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Mount additions, veneer repairs. |
463 | BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk. | För köpare inom EU utan VAT-registrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms på klubbat pris : 12,00%.
Buyers in the European Union without VAT registration will be charged an import VAT in addition to the buyers premium, on the hammer price: 12,00% |
472 | BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut. | The top with cracks, the consoles with additions. |
496 | KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | Later stone top and urn, décor damages. |
498 | KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt. | Later feet, minor décor loss. |
502 | SOFFA. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Med senare fottrissor (ej synligt på bild)/With later metal castors (not shown on the photo). |
534 | STOLAR, tio stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska. | För köpare inom EU utan VAT-registrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms på klubbat pris : 12,00%.
545 | BANKETTER, ett par, av Ephraim Ståhl, (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | För köpare inom EU utan VAT-registrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms på klubbat pris : 12,00%.
560 | SPEGEL, av Nils Meunier (verksam Stockholm 1754-1797). Rokoko. | Damages, repairs, later mirror glass. |
564 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. | Later mirror glass, urn with repairs. |
569 | SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Empire. | Total höjd 275 cm. |
590 | LJUSKRONA, för tio ljus. Empirestil, 1800-tal. | 1 st ljusmanschett saknas. |
684 | URNOR, ett par. Sverige, sannolikt 1800-talets andra hälft. | Sannolikt 1800-talets andra hälft/probably second half 19th century. |
693 | SAMEKNIV, av Jon Pålsson Fankki (1880-1961), Kaitum. | Omfattas av följerätt (d) Droit de suit |
695 | KAKELUGN, Sverige, daterad 1698. | Höjd ca 175 cm/Height circa 175 cm. Litteratur: Tunander, Svenska kakelugnar, Nordiska museets förlag, Värnamo 1999, sid. 100. |
704 | SKÅL. Okänd mästare. Sverige, 1700/1800-tal. | Troligen Friesland området. Samt med ägar stämpel M.F. |
723 | KUDDE, broderad. 52 x 71,5 cm. Sverige 1700-tal-1800-talets början. | 1700-tal-1800-talets början. |
736 | SEMIANTIK GHOM/KESHAN PART SILK. 352,5 x 274,5 CM. | En långsida med små revor. |
758 | SEMIANTIK KESHAN/GHOM FIGURAL. 152,5 x 144 cm. | Avkortad och ihopsatt. Utrop 6.-8.000kr. |
774 | SEMIANTIK TEHERAN, möjligen TÄBRIS. 408,5 x 280 cm. | Möjligen Täbris. |
783 | ANTIK/SEMIANTIK VÄSTANATOLISK. 153,5 x 115,5 cm. | Obetydliga lagningar. |
800 | KAFFEKANNA, av Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779. Gustaviansk. | Handtagets benknopp saknas. |
824 | LJUSSTAKAR, ett par, silver, Österrike-Ungern Rokokostil, efter 1886. Vikt 523 g. | Austria-Hungary after 1886. |
853 | DOSA, agat med fattning av guld och infattade brillianter, av W. A. Bolin, Stockholm 1918. | Statsfru. Ej stadsfru. |
857 | DOSA, guld 14 K, en deux couleurs, Tyskland 1800-talets början. | Tyskland, 1800-talets början. |
863 | RING, gammalslipad diamant, ca 2 ct, samt fasettslipad rubin, ca 2 ct, 1930-tal. | Lätt slitage på fasettkanterna på rubinen.
Slight abrasion on facet edges of the ruby. |
931 | COLLIER/MEDALJONG, svart emalj och naturliga pärlor. 1880-tal. | 1880-tal eller möjligen 1930-tal.
1880's or possibly 1930's. |
950 | ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 8. 25 ct. | Carat vikt ca 7.60 ct. Carat weight app. 7.60 cts. |
966 | RING, antikslipad diamant, 5.05 ct. Elon Arenhill, Malmö 1976. | Omfattas av följerätt (d) Droit de suit |
972 | RING, barock pärla med vardera briljantslipad diamant, tot. ca 0.30 ct. | Omfattas av följerätt (d) Droit de suit |
983 | ARMBAND, Sazingg, av Irene Zingg, 19 rader granat- och citrinkulor med briljantslipade diamanter infattade i stjärnor. | L. 17 cm. |
984 | RING, Sazingg, av Irene Zingg, stor droppslipad smaragd, ca 8 ct, med tsavoriter och blå safirer. | Liten sten fattas. / Small stone missing. |
996 | COLLIER, odlade japanska pärlor, ca 8 mm, med tofar och spänne med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct. | Omfattas av följerätt (d) Droit de suit |
1000 | ÖRHÄNGEN, Lisen Stibeck, briolettslipad bergkristall med briljantslipade diamanter, tot. ca 2.60 ct. | Lisen Stibeck / by Lisen Stibeck. |
1001 | COLLIER, briljant- dropp- och navettslipade diamanter, tot. 39 ct. | Platina. |
1006 | RING, gammalslipad diamant, ca 0.80 ct. samt fyra åttkantslipade diamanter, 1940-tal. | I lilla smyckekatalogen har bilden förväxlats med bilden tillhörande 1010. Obs endast i den lilla katalogen. |
1014 | COLLIER, handgjord collier av sk goldnuggets och stor guldklimp. 1960'tal. | Lås ej guld, mellanleder 14k guld. |
1050 | COLLIER, morganiter, rosa turmaliner och briljantslipade diamanter. | Morganiter och rosa turmaliner/Morganites and pink toumalines. |
1053 | COLLIER, odlade doserade pärlor, 8,4-5,4 mm, med hänge med odlad pärla, 10,2 mm. | Omfattas av följerätt (d) Droit de suit |
1079 | COLLIER, guld. Vikt 55.9 g. | Senare lås 14k guld. |
1090 | HÄNGE, fem blå safirer med briljantslipade diamanter, tot. ca. 0.60 ct. | Omfattas av följerätt (d) Droit de suit |
1138 | FICKUR, Patek Philippe & Co, Genève. | Gulnad urtavla |
1140 | FICKUR, Illinois Watch Co, guld 'en trois couleurs, med ankarkedja, Amerika, 1800-talets slut. | Illinos Watch Co Obs 24 stenars verk. |
1141 | FICKUR, Robert Calamer, Schweiz. | Gåva från Oscar II till Fredrik Wachtmeister som var utrikesminister 1905. |
1148 | IKON, | Rätt titel: "Gudsmodern, alla sörjandes glädje". |
1151 | Ikon, Ryssland, omkring 1800. | Ikon, Grekland omkring 1800. |
1168 | KAFFE och TESERVIS, fyra delar, av Adolf Sper, S:t Petersburg 1847 och Carl Siewers, S:t Petersburg 1858. | Marked Adolf Sper, S:t Petersburg 1847 and Carl Siewers, S:t Petersburg 1858. |
1177 | TALLRIKAR, 11 st, icke identifierad mästare AGI. Kontrollör Nikifor Motchalkin, S:t Petersburg 1799. | Mästare AGI sannolikt Pierre Louis Agi, född i Frankrike 1752. Flyttar till S:t Petersburg 1781. |
1207 | MINNESMEDALJ, silver, präglad för Nicolas II och Alexandra Feodorovnas bröllop 1894. | Präglad för Nicolas II och Alexandra Feodorovnas bröllop 1894. |
1227 | PRAKTURNA, porslin. Ryssland, Empire 1800-tal. | Please note that it is depicting Emperor Nicholas I not Alexander. |
1232 | SERVIS, 14 delar, porslin. Ryssland. Kejserliga porslinsmanufakturen, Tsar Nikolaj I:s och Alexander II:s period. | 8 Dinner plates, diameter 26 cm, (2 Alexander II mark in underglaze green), (3 Nicholas I mark in underglaze blue), (2 unmakred). All in good condition.
2 round serving dishes, diameter 30 cm. Both with green underglaze mark of Alexander II. Both in very good condition.
3 oval serving dishes; (2 lenght 44 cm, underglaze gren factory mark of Alexander II), (1 lenght 35 cm, unmarked) All in good condition.
1 fish dish, lenght 54 cm, green underglaze factory mark of Alexander II). Good condition, minor crazing by footrim. |
1341 | KOPP med FAT, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814). | Omförgylld/Regilded. |
1343 | FIGURINER, två stycken, biskvi. Meissen, 1800-tal. | Meissen. |
1395 | RÖKELSEKAR, keramik. Tang dynastin (618-907). | Tang dynasty (618-907). |
1426 | PRESS/TYNGD, sten. Troligen Qing dynastin. | Press/Weight. |
1476 | BORD, ett par, rödlackerat trä. Qing dynastin 1700/1800-tal. | One leg with renovation. Crazed, top´s cracked due to dryness of the material. Both tables slightly bleached and with wear. |
1511 | VINOFFERSKÅLAR, tre stycken, blanc de chine. Qing dynastin. | Qing dynastin. |
1520 | SALTKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Dekor med slitage. |
1717 | Skålfat, porslin. 1900-tal med Yü t'ang chia ch'i märke. | Sannolikt 1900-tal. |