Bondgård i Falsterbo med blommande äng
Signerad G. Rydberg och daterad 1900. Duk 44,5 x 71 cm.
Felaktig uppgift avseende konstnär i den tryckta katalogen. Korrekt konstnärsangivelse skall vara Gustaf Rydberg. / Erroneous information regarding artist in the printed catalogue. Correct artist should be Gustaf Rydberg.
Tidigare i doktorinnan Britta Gauffins samlingar, Stockholm.
Malmö, 1921.
Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, upptagen som nr 551, sid 99.