KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska, Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820).
Målade. Dekor av bladverk. Fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd 45 cm. En märkt ES.
Slitage. Dekorbortfall. Renoverad. Kompletterad. Senare målning. Delvis senare dekor. Förstärkningar. Något avkortade ben.
Stolmakare verksam i Stockholm, född i Finland. Fick burskap och blev mästare 1794. Stor produktion av synnerligen god kvalitet. Arbetade mest i den sengustavianska stilen. Levererade både till hovet, ämbeten, slott och herrgårdar. Signerade sina stolar med sina initialer ES.