MÅRTEN ESKIL WINGE, olja på papp-pannå, signerad M.E. Winge.
"Olav Tryggvason och Sigrid Storråda" (enligt påskrift i blyerts a tergo). 35 X 31 cm.
Pannån slagen/böjd. Krackelyr. Smärre färgbortfall. Slitage.
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 375, "Vårauktionen", 7-9 april 1965, kat nr 154 (under titeln "Viking sittande på ett skepp med en kvinna i knät"); privat samling.