I imarifärger, två med dekor av flodlandskap, och en med dekor av blommor. Diameter ca 22,5/22,7/22,7 cm.
Bruksslitage. Kantnaggar. Tillverkningsmistor. Bränningssprickor. En tallrik med större kantskada, nagg ca 1,5 cm i längd.