KARMSTOLAR, ett par av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.
Vitmålade och bronserade. Svängd stoppad rygg med avslutande lejonmaskaroner och lagerstav av pastellage. Svända ben. Signerade ES.
Slitage. Förstärkningar. Dekorlagningar. Slitna fotavslutningar.
Stolmakare verksam i Stockholm, född i Finland. Fick burskap och blev mästare 1794. Stor produktion av synnerligen god kvalitet. Arbetade mest i den sengustavianska stilen. Levererade både till hovet, ämbeten, slott och herrgårdar. Signerade sina stolar med sina initialer ES.