KANDELABER, oscariansk, 1800-tal.

Stomme i bronserad gulmetall samt porslin. Rik dekor av bl a blad. För sex ljus. Fem ljusarmar behängda med prismor. Höjd 63 cm.

Bruksslitage. Sneda delar. Ställvis avnött bronsering. Nagg. Prismor saknas till den övre ljushållaren.

Utropspris
1 500 SEK