Fanerat med valnöt. Svarvad och skuren dekor. Fem lådor. Skivan delvis klädd med läderimitation. Längd 125, bredd 68, höjd 77,5 cm.
Bruksslitage. Skador på beslag och på läderimitation. Fläckar. Fanerskador. Lagningar på läderimitationen. Nyckel saknas.