SOFFA, sengustaviansk stil, Ephraim Ståhls art, 1800-talets andra hälft
Fanerad med mahogny, bronserad dekor. Gavlar med infälld dekor av gripar, bladhölstrade ben. Fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd ca 42 cm. Längd ca 180 cm.
Smärre slitage. Senare klädsel, kantband saknas.
Stolmakare verksam i Stockholm, född i Finland. Fick burskap och blev mästare 1794. Stor produktion av synnerligen god kvalitet. Arbetade mest i den sengustavianska stilen. Levererade både till hovet, ämbeten, slott och herrgårdar. Signerade sina stolar med sina initialer ES.