KOPP MED FAT, porslin, Popov Porslinsfabrik, Gorbunovo, Ryssland 1825-1850.
Grön glasyr och förgyllningsdekor, i kartuscher polykroma blomster mot vit fond. Koppen delvis förgylld invändigt. Fatets diameter 14 cm, koppens höjd 6,7 cm.
Smärre slitage invändigt i koppens förgyllning.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.