Deltagarmedalj i brons från de olympiska spelen i Stockholm 1912. Formgiven av Bertram Mackennal. Diameter 5 cm.
Kanterna med smärre stötmärken. Smärre repor och slitage.
Deltagarmedaljen i brons från de olympiska spelen i Stockholm 1912 tillverkades i endast 100 exemplar. Dessa gavs bland annat till de internationella jurymedlemmarna. Den vanliga deltagarmedaljen i tenn tillverkades i omkring 6000 exemplar.