BOKSKÅP, nyrenässans, 1800-talets slut.
Ek. Svarvad och skuren dekor av bland annat pelare med joniska kapitäl samt franska liljor. Överdel med glasade pardörrar och bakomliggande hyllinredning. Underdel med pardörrar och bakomliggande hyllplan. Höjd 232 cm, djup 55 cm, bredd 132 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor och märken. Smärre slagskador.