SCHACKBORD, 1900-talets andra hälft.

Underrede i trä med kopplade ben. Skiva med fils och metall. Schackplan. Längd 91 cm. Bredd 52 cm. Höjd 59 cm. Schackpjäser medföljer.

Bruksslitage. Märken och repor.

Utropspris
1 500 SEK