Fanerad med valnöt. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. En låda över samt tre lådor under skrivklaff. Bredd 103. Djup 55. Höjd 139 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och märken. Ett draghandtag saknas i skrivinredning. Nyckel till lådor saknas.