Bronserat fodral med dekor av rocailler samt krönande kvinnofigur vid vigvattenskål. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Lös träsockel. Pendel finns. Höjd 35 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Dekor- och färgbortfall. Delvis senare bronsering. Urtavla med nagg. Anlöpningar. Ej funktionstestat.