TAKAMPEL, 1800-talets slut. Höjd ca 56 cm.

Delvis förgylld, mittskål i rött glas, sex svängda ljusarmar med blomformade manschetter, avslutande pinjekotte. Diameter 56 cm.

Slitage, prismorna saknas, sneda ljusarmar. Senare skål.

Utropspris
200 EUR