Mahogny. Dekor av intarsia. Emaljerat och målat urverk med rörlig skiva som visar månens faser. Krönt av örn i mässing. Två lod och pendel finns. Bredd 64. Djup 27. Höjd 227 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Listbit saknas på krön.