LJUSKRONA, empire, 1800-talets första hälft. Höjd ca 105 cm.

Stomme av mässing. För tretton ljus. Nio ljuspunkter. Behängd med olikslipade prismor. Piggbotten. Diameter ca 80 cm.

Ej funktionstestad. Stomme med ytslitage och bucklor. Några prismor kan saknas.

Proveniens

Beck-Friis, Söderö, Östergötland.

Utropspris
15 000 SEK