Mässingsstomme behängd med prismor i kedjor. Korgbotten. Krönande plym. Fem svängda ljusarmar (den sjätte saknas).
Monterad för el, funktion ej kontrollerad. En ljusarm saknas. Smärre skador och naggar, ej monterade prismor medföljer. Metallen något anfrätt.