GOLVVAS, lergords, "Negro", Ingrid Atterberg, Upsala Ekeby. I produktion 1953-1958.
Spolformad med snedställd mynning. Dekor av streck i vitt mot brun fond. Stämpelmärkt UE SWEDEN 2137 Abg. Höjd ca 47 cm.
Bruksslitage. Smuts. Obetydlig mynningsnagg. Tillverkningsdefekt vid basen.