SOFFA, "Tremme", Børge Mogensen, Fritz Hansen, 1900-talets andra hälft.

Genombruten rygg, avtagbara dynor i rödrosa ton, fällbart län. Längd outfälld ca 160, höjd ca 85, djup 75 cm.

Bruksslitage, stötmärken, repor, smuts, läderband av på några ställen, något blekt sits, hål i klädsel, spricka i högra bakre ryggfästet.

Utropspris
8 000 SEK