Genombruten rygg, avtagbara dynor i rödrosa ton, fällbart län. Längd outfälld ca 160, höjd ca 85, djup 75 cm.
Bruksslitage, stötmärken, repor, smuts, läderband av på några ställen, något blekt sits, hål i klädsel, spricka i högra bakre ryggfästet.