Handmålade, numrerade soldater i porslin på träsockel. Detaljer i läder och tyg.
"1er Regiment de Hussards Compagnie d'Elite" och "Chevau- Legers- Lanciers de la Garde 2me Regiment".
Höjd exklusive piedestal ca 29 cm.
Smärre slitage.
Franska historikkort medföljer.