Svartmålat trä. Dörrpar och sidor med glas. Bakomvarande hyllplan och spegelglas. Krönt med dekorelement av skurna akantusblad och krona. Längd 100, bredd 40, höjd 165 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Repor, märken och stötmärken. Sprickor. Visst färgbortfall. Krön med mindre lagningar samt bortfall av mindre dekorelement.