Genombrutet krön med dekor av räfflad medaljong, lagerhängen och rosor. Förgylld och bronserad. Märkt med otydlig hallstämpel. Kvicksilverfolierat glas. Höjd 77 cm.
Restaurerad och kompletterad. Mindre skador. Bortfall.
Niclas Falkengren (1750-1813).