SPEGEL, signerad NFG för Niclas Falkengren, Jönköping, gustaviansk, 1700-talets senare del.

Genombrutet krön med dekor av räfflad medaljong, lagerhängen och rosor. Förgylld och bronserad. Märkt med otydlig hallstämpel. Kvicksilverfolierat glas. Höjd 77 cm.

Restaurerad och kompletterad. Mindre skador. Bortfall.

More information

Niclas Falkengren (1750-1813).

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.