Ek. Rund form. Svarvade ben på hjultrissor. diameter ca 118 cm. En iläggsskiva 62 cm. Total längd med iläggsskiva ca 180 cm. Höjd ca 75 cm.
Slitage. Repor och märken. Smuts.