LJUSKRONA, empirestil, omkring 1900. Höjd ca 120 cm.

Stomme av mässing. För tolv + 1 ljus samt elektricitet. Behängd med prismor. Diameter ca 85 cm. 12 ljusmanschetter av glas medföljer.

Slitage. Nagg. Ej funktionstestad.

Utropspris
20 000 SEK