POTPURRIURNA PÅ FOT, fajans, Marieberg, märkt MB, daterad 4/5 1775.

Balusterformad med dekor av pilbåge med koger, grenverk, fot i form av terass med kanin invid trappa. Välvt lock. Höjd 32 cm.

Slitage, nagg, lagningar, sprickor, påmålningar, locket sekundärt och med avslagen lockknopp.

Utropspris
5 000 SEK