Balusterformad med dekor av pilbåge med koger, grenverk, fot i form av terass med kanin invid trappa. Välvt lock. Höjd 32 cm.
Slitage, nagg, lagningar, sprickor, påmålningar, locket sekundärt och med avslagen lockknopp.