Stomme i trä med skuren och svarvad dekor. Klädd i läder med präglad dekor. Mässingsdetaljer. Kopplade ben.
Hårt slitage. Skador och bortfall. Märken efter skadedjur. Delar löst sittande. Renoverad och kompletterad.