Runt fat med konturerad form. Dekor av polykroma emaljfärger av fåglar i landskap. Diameter 32cm. Stekfat med dekor i underglasyrblått av pagoder, längd 29,5cm. Rund fat med dekor i underglasyrblått av pagoder, diameter 34,5cm.
Slitage. Nagg. sprickor.