VÄGGPENDYL, urtavla märkt I Blomberg, Gefle, 1800-tal

Bronserade dekordelar. Urtavla med romerska siffror. Fodral i trä. Pendel finns. 3 lod. Höjd 59cm.

Möjligen ursprungligen golvur. Ej funktionstestad. Senare bronserad. Skador. Slitage. Kompletterad. Avslag. Repor. Sprickor. Dekordelar saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
1 500 SEK