Bronserade dekordelar. Urtavla med romerska siffror. Fodral i trä. Pendel finns. 3 lod. Höjd 59cm.
Möjligen ursprungligen golvur. Ej funktionstestad. Senare bronserad. Skador. Slitage. Kompletterad. Avslag. Repor. Sprickor. Dekordelar saknas. Nyckel saknas.