GEORGES ROUAULT, etsning, signerad.
Skeleton. Bildstorlek 34,5 x 25 cm.
Gulnat papper. Ej examinerad ur ram.
Georges Rouault var en fransk bildkonstnär född i Paris. Rouault började sin karriär som lärling för att sedan bli glasmålare och konservator. Detta kan skönjas i hans måleriproduktion som kännetecknas av tunga, svarta kontureringar och glödande färger. Han deltog också i undervisning på Ecole des Beaux-Arts i Frankrike där han studerade under Gustave Moreau. Rouault kan betraktas som expressionist och även fauvist då han lärde känna Henri Matisse och gick med i Fauviströrelsen. Han målade främst religiösa motiv men även landskap och clownfigurer.