BYRÅ, senbarock, troligen Tyskland, 1700-talets mitt.
Fanerad i lövträ med delvis dekor i intarsia. Lådor invändigt klädda med tapet och med beslag i bronserad metall. Höjd ca 78, längd ca 101 och bredd ca 64 cm. Nyckel finns.
Ett lås saknas. Senare beslag, troligen 1800-tal. Slitage, fläckar och torrsprickor.