Vodkakopp m hänkel, dekor i kartuscher av backanter. St Petersburg, 1800-talets första hälft, kontrollör Alexander Jaschinkow. Höjd 4. Vodkakoppar, ett par, rund bukig form, delvis förgyllda, rik dekor i nielloteknik. Moskva 1870, kontrollör Viktor Sawinkow, firma Semenow. Höjd 5,5.
Sedvanligt bruksslitage.