Förgylld och patinerad brons, fyrsidigt postament i marmor med dekor av antikiserande kvinnofigurer. Kvadratisk fotplatta. Segergudinnan Victoria uppbärande svängda bladornerade ljusarmar för fyra ljus. Totalhöjd ca 63 cm.
Slitage, repor, en ljusarm sitter löst. Skada, kommer i två delar.