GLASSERVIS, "Helgamodell", 1900-talets första hälft.

Skärslipad dekor. Ett vinglas märkt med Åfors-etikett.
16 vinglas (höjd 18 cm)
6 grogglas (höjd 13 cm)
9 snarlika selterglas (höjd 8,5-9,5 cm)
8 likörglas 12 cm
14 små likörglas (höjd 11,5 cm)
5 punchglas (höjd 12 cm)
4+6 snarlika snapsglas (13,5-14 cm)

Bruksslitage. Två vinglas med mindre nagg på kuporna. Två snapsglas med fotnagg.

Utropspris
4 000 SEK