Förgylld och patinerad brons. Tredelad fot med dekor av akantusblad. Överdel i form av oljelampa för sex ljus. Lösa ljusmanschetter. Centralljus med lock i form av fackla. Höjd 75 cm
Ytslitage, repor, fläckar. En av dem något sned, invändig montering sitter något löst. Möjligen kompletterade pipor.